Skúmajú hrad Gýmeš

25. 08. 2016

Sláva hradu Gýmeš trvala sedem storočí a po celý ten čas patril jedinému pánovi. Neskôr spustol a kamene, z ktorého ho postavili, zarástli. Dobrovoľníci zasiahli a na hrade Gýmeš nad obcou Jelenec sú v týchto dňoch archeológovia. Najväčší a zároveň najťažší objav tejto sezóny je kamenný oblúk, ktorý tvoril padaciu bránu. 

Televízna stanica Markíza_logo(24. 8. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/26; Dana Brixová, Zlatica Švajdová Puškárová)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Jeho sláva trvala sedem storočí a po celý ten čas patril jedinému pánovi. Neskôr spustol a kamene, z ktorého ho postavili, zarástli. Dobrovoľníci ale zasiahli, a tak na hrade Gýmeš nad obcou Jelenec sú v týchto dňoch archeológovia. Ukážeme vám, ako sa odkrýva história."

Dana Brixová, redaktorka: „Prichádzame po strmej a hrbolatej ceste a uvažujeme nad tým, ako sa sem kedysi teperili na kočoch hradní páni. Zdola hrad nevyzerá veľký, ale jeho rozloha jedna celá šesť hektára hovorí o tom, že tu mali Forgáčovci pohodlie."

Mário Bielich, archeológ SAV Nitra: „Ten hrad tí Forgáčovci držali od začiatku až do toho devätnásteho storočia."

Dana Brixová: „Vystupujeme do obytnej veže, tu boli spálne. Schodisko je trochu priúzke."

Zoltán Vozák, OZ Castrum Ghymes: „Tu sa uskutočnili prvé rekonštrukčné práce na hrade."

Dana Brixová: „Z týchto nálezov archeológovia vedia aj to, aký pestrý jedálniček mali hradní páni. V týchto dňoch kopú na miestach, kadiaľ do hradu kedysi chodilo služobníctvo. Museli mať dobrú kondíciu. Z dediny sem vedie chodník cez les. Pracujú tu ľudia zo združenia, ktoré sa už roky o hrad stará, ale aj mládež z archeologického krúžku a dobrovoľníci."

Dobrovoľník: „Archeológ nám musí určiť, pokiaľ môžeme. Vlastne aj teraz robíme jednu vrstvu."

Dana Brixová: „Kým laik nevie, čo vlastne hľadá, odborník tuší, čo môže byť v zemi ukryté. Najväčší a zároveň najťažší objav tejto sezóny je tento kamenný oblúk, ktorý tvoril padaciu bránu."

Zoltán Vozák: „Vlastne sem zapadala brána, padacia brána. V tomto otvore bola kladka."

Mário Bielich: „Vlastne z toho pôvodného gotického muriva máme zachovanú len túto časť."

Opýtaný: „Keď je otázka len v peniazoch, tak je mi to ľúto, lebo toto by si tie peniaze naozaj zaslúžilo."

Dana Brixová: „Naposledy tu bola kaplnka a schádzali sa sem pútnici z okolia. Jedného dňa kaplnku vykradli a pozostatky majiteľov hradu boli rozhádzané. Previezli ich a pochovali inde."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač