Spišský hrad nie je najväčší

23. 08. 2016

Spišský hrad už nie je najväčší na Slovensku. Archeológovia zo Slovenskej akadémie vied dlhodobo skúmajú hradiská a výskum po rokoch priniesol nový rebríček.

logo TV Markíza(22. 08. 2016; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/27; Mario Kermiet, Patrik Švajda, Zlatica Švajdová Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Spišský hrad už nie je najväčší na Slovensku."

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Archeológovia zo Slovenskej akadémie vied dlhodobo skúmajú hradiská a výskum po rokoch priniesol nový rebríček."

Patrik Švajda: „Poradie sa premiešalo. Možno budete prekvapení, ktorý slovenský hrad má po najnovších meraniach najväčšiu rozlohu."

Mario Kermiet, redaktor: „Každý je rád, keď je to naj doma. Na to, aby sme našli najnavštevovanejší, netreba ani výskum. Je ním Oravský hrad na severe Slovenska. Minulý rok si ho prišlo pozrieť viac než stošesťdesiattisíc ľudí. No rozlohou nepatrí k najväčším. Za taký sa dlho považoval iný hrad."

(začiatok ankety)

Opýtaná 1: „Rozlohou najväčší je Spišský."
Opýtaný 2: „Spišský hrad."
Opýtaná 3: „Spišský."
Opýtaná 4: „Spišský je taký známy."

(koniec ankety)

Mario Kermiet: „V Košiciach aj vo Zvolene si bránili svoje."

(začiatok ankety)

Opýtaná 5: „A čo tak Košický hrad?"
Opýtaná 6: „Košický."
Opýtaná 7: „Košický hrad."
Opýtaný 8: „Pustý."
Opýtaná 9: „Mám pocit, že Pustý hrad."

(koniec ankety)

Mario Kermiet: ôNie je to ale ďaleko od pravdy. Pustý hrad pri Zvolene so svojimi necelými piatimi (4,7) hektármi zaujal piate miesto a košickému, aj keď z neho už veľa nevidno, patrí s vyše šiestimi (6,2) hektármi štvrtá priečka."

Peter Bednár, Archeologický ústav SAV:„Bežná rozloha hradu v desiatom až v prvej polovici trinásteho storočia sa pohybovala v rozsahu od štyroch do tých ôsmich hektárov."

Mario Kermiet: „Výskum vychádza práve z pôvodnej rozlohy (4 ha), a tak sa známy Spišský hrad zaradil až za Košický a Pustý, teda na šieste miesto. Veľkosťou ale nezaostávajú za inými hradmi v Európe."

Peter Bednár: „Existovala jedna veľká skupina hradov, kráľovských hradov alebo hradov založených kráľom."

Mario Kermiet: „Patril medzi ne aj Bratislavský hrad, ktorý sa spolu s Devínom delí o druhé a tretie miesto (6,8 ha). No, a najväčší je hrad nad Nitrou."

Peter Bednár: „Pretože to, čo vlastne dnes označujeme pojmom Nitriansky hrad, to je len malá časť z neho. Ten stredoveký nitriansky hrad sa rozprestieral na celom hradnom kopci a mal rozlohu osem a pol hektára."

Mario Kermiet: „To je viac ako dvanásť futbalových ihrísk. Výskumy však budú pokračovať a Nitriansky hrad možno ešte predbehne iný. To sa však nemôže stať najvyššie položenému hradu Liptov. Týmto chodníkom cesta k Liptovskému hradu trvá hodinu. Keďže je najvyššie, treba si pohľad naň zaslúžiť."

Peter Bednár: „Liptovský hrad alebo starý hrad na Liptove patrí k vysoko položeným hradom, ale podobne vo vysokej polohe na kopci ležal hrad Zniev nad Kláštorom pod Znievom."

Mario Kermiet: „Liptovský hrad leží vo výške tisíc metrov na vrchu Sestrč, a tak aj výhľad z neho stojí za to."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač