V Iráne popravili vedca

08. 08. 2016

V Iráne popravili jadrového vedca Šahrama Amírího. Úrady ho obvinili z toho, že Američanom vyzradil tajné informácie o iránskom jadrovom programe. Informovala o tom Televízna stanica TA 3.

logo TA 3(07. 08. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 9/15; Ivo Kunsch, Zuzana Straková Wenzlová)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „V Iráne popravili jadrového vedca Šahrama Amírího. Úrady ho obvinili z toho, že Američanom vyzradil tajné informácie o iránskom jadrovom programe. O poprave informovala stanica BBC, iránske úrady ju neskôr potvrdili. Amírího uväznili a obvinili z vlastizrady v roku 2011."

Ivo Kunsch, redaktor: „Šahram Amírí zmizol v Saudskej Arábii v roku 2009, kam odišiel, aby absolvoval púť do Mekky. Potom sa objavil v Spojených štátoch, kde nakrútil niekoľko videí. V prvom z nich tvrdil, že ho uniesli americkí a saudskoarabskí agenti a výmenou za americký azyl ho pod nátlakom prinútili vyzradiť tajné informácie."

Šahram Amírí, popravený vedec: „Americkí aj saudskoarabskí agenti ma uniesli rovno spred môjho hotela v Mekke. Potom ma odviezli na neznáme miesto v Saudskej Arábii."

Ivo Kunsch: „V druhom videu Amírí povedal, že slobodne žije v Arizone s študuje. V roku 2010 preniká z USA informácia, že Američania zaplatili Amírímu päť miliónov dolárov za to, že odíde z Iránu a americkej strane odovzdá požadované informácie o jadrovom programe islamskej republiky. V poslednom videopríbehu povedal, že utiekol z americkej väzby a chcel sa vrátiť do Iránu. Vrátil sa v roku 2010 za veľkej pozornosti médií. Peniaze od Američanov vraj pri sebe nemal. Iránske úrady Amírího až do popravy väznili na utajenom mieste."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač