Vedci skúmajú, ako sa správa plastový odpad v mori a ako z neho robiť naftu

26. 08. 2016

Nedávno publikované štúdie sú zamerané na zníženie emisií pri výrobe plastov, ich efektívnejšiu recykláciu, opätovné použitie v pohonných hmotách a na ich správanie v mori.

EurActiv.sk_logo(EurActiv.sk, 25. 8. 2016, Autor: Pavol Szalai)

Obaly, stavebný priemysel aj výroba automobilov. Európske hospodárstvo spotrebuje ročne takmer 50 miliónov ton plastu. Európske firmy vyrobia takmer 60 miliónov ton plastov ročne. Európa patrí podľa údajov združenia výrobcov PlasticsEurope medzi popredných spotrebiteľov aj producentov plastových materiálov. Čo však s plastom po jeho použití?

Plasty končia na skládkach aj v moriach

V odpadovom obehu končí podľa PlasticsEurope približne oficiálne 25 miliónov ton plastu – to len v Európe. Iba 26 percent sa pritom recykluje a 36 percent slúži na výrobu energie. Až 38 percent plastového odpadu končí v skládkach.

Tieto štatistiky sa postupne vylepšujú. Európska komisia sa tento problém snaží riešiť napríklad cez smernicu o obaloch. Novela, ktorú navrhla v decembri, stanovuje pre rok 2025 cieľ recyklovať alebo opätovne použiť 55 percent plastových obalov.

Lenže až 8 ton plastových odpadov končí každoročne v moriach. Uložia sa na dne, na pobreží, alebo jednoducho ako masa syntetického materiálu plávajú na hladine. Problém nie je len v odpade, ale aj vo výrobe plastov, pri ktorej unikajú do ovzdušia škodlivé emisie.

Na vyriešenie týchto problémov sa zameriavajú vedci a analytici. Vybrali sme päť nových štúdií, ktoré analyzujú problém plastu a plastového odpadu a snažia sa ho riešiť na začiatku alebo na konci jeho životného cyklu.

Menej emisií z výroby plastov

Vedci z ropného gigantu Exxon Mobil a z americkej univerzity Georgia Institute of Technology vyvinuli alternatívnu metódu pre výrobu plastov. Môže viesť k zníženiu emisií CO2 z chemických tovární až o 45 miliónov ton.

Agentúra Bloomberg vysvetľuje, že nová metóda môže zmeniť výrobu väčšiny plastov. Založená je na zmene spôsobu oddeľovania látky para-xylén od uhľovodíkových molekúl podobnej veľkosti. Namiesto súčasných techník kryštalizácie navrhli vedci filter. Membrána umožňuje oddeľovať para-xylén z oveľa menším množstvom energie. Celosvetovo by mohol filter viesť k energetickým úsporám vo výške až 2 miliardy dolárov, píšu vedci v článku v prestížnom časopise Science.

Bloomberg upozorňuje, že Exxon Mobile sa snaží vylepšiť si svoj imidž v čase, keď čelí Spojených štátoch vyšetrovaniu pre podozrenie zo zavádzania investorov pri analyzovaní dopadu klimatických zmien na jeho biznis.

Recyklácia CD bez škodlivých látok

Z plastov zo súhrnným názvom polykarbonáty sa vyrábajú aj CD, bezpečnostné sklá LCD obrazovky či smartfóny. A počas výroby tohto plastu sa používa monomér bisfenol A (BPA), ktorý je škodlivý pre ľudské zdravie, píše slovenský Denník N.

Polykarbonáty neprechádzajú recykláciou a väčšina produkcie končí na skládkach, kde sa BPA uvoľňuje do životného prostredia.

Vedci z laboratória IBM na University of California sa však snažia nájsť spôsob recyklácie polykarbonátov, pri ktorom sa navyše nebude uvoľňovať BPA. Nová forma plastu je podľa vedcov „bezpečná a natoľko odolná, že sa dá použiť na čistenie vody a medicínske nástroje. Ide vlastne o environmentálne víťazstvo na viacerých frontoch.“ O svojej práci napísali pre časopis PNAS.

Od tetrapakov k motorovému palivu

Denník N upozornil aj na ďalšiu metódu opätovného využitia plastov po ich použití. Vedci z University of California a z Čínskej akadémie vied zrejme vyvinuli spôsob, ako využiť plastový odpad pre výrobu nafty. O svojom objave publikovali článok v časopise Science Advances.

Vedci pracovali s polyetylénom, ktorý sa používa v hračkách, tetrapakoch či potravinárskych fóliách. Snažili sa nájsť spôsob, ako rozložiť plast, ktorý vďaka odolnosti prežíva v skládkach aj v moriach.

Chemickou metódou vyvinuli zmes, ktorú možno pridávať do pohonných hmôt, ako je diesel. Zatiaľ si metóda vyžaduje veľa času a obrovské množstvo katalyzátorov. Potrebuje preto ešte zdokonalenie.

Plastový odpad cestuje zo stredu Pacifiku k pevnine

Veľká časť výskumu venovaná plastovému odpadu sa zameriava na jeho správanie v moriach. Francúzski vedci vydali v časopise Geophysical Research Letters štúdiu, ktorá vyvracia doterajšiu predstavu, že plasty sa zhromažďujú v strede oceánu.

„Mysleli sme si, že (odpad) bol sústredený v centre a obiehal dookola, a teraz sa dozvedáme, že tam sú malé únikové cesty,“ povedal jeden z autorov, Christophe Maes, pre portál Eco-Business. Touto cestou sa odpad môže dostať až na pobrežia. A tam sa zbiera ťažšie.

Vedci skúmali Tichý oceán, zistenia treba ešte overiť aj v ďalších oceánoch. Už teraz však môžu dopomôcť k lepším stratégiám pre lovenie plastov v moriach.

Problémy biodegradovateľných plastov

„Biodegradovateľné plasty sú veľká tučná lož,“ napísal prednedávnom portál Huffington Post. Reč je o plastoch, ktoré sa rozkladajú rýchlejšie ako bežné plasty. Huffington Post sa pri kritike nových, „zelených“ plastov odvoláva na správu OSN o výrobe plastov a plastových opadoch. „Plasty označené ako biodegradovateľné sa nerozkladajú rýchlo v oceáne,“ píše sa v správe.

Z biodegradovateľných plastov sa dnes vyrábajú nákupné tašky či fľaše. Slovenská dizajnérka z nich dokonca navrhla vyrábať slnečné okuliare, ktoré by ako produkt každodennej potreby tento materiál spopularizovali.

Tento typ plastu sa však rozkladá len za určitých podmienok ako vysoká teplota a pôsobenie mikroorganizmov. A tieto podmienky sú prítomné v industriálnom komposte, nie však v mori.

Zdroj: EurActiv.sk 

Publikovala: MB

Kľúčové slová:
inovácie, technológie, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač