Zákaz zberu húb a lesných plodov v časti vojenských lesov na Záhorí

25. 08. 2016

Zákaz zberu húb a lesných plodov v časti Záhoria platí do 24. septembra 2016. Pahúsenica napadla vyše tisíc hektárov lesa a hrozí odumretie veľkej časti borovicového porastu. Lesníci preto postriekali lesy medzi Malackami a obcou Studienka. Na 500 hektárov minú asi 50 tisíc litrov insekticídu Vaztak.

Rozhlasová stanica Regina_logo(24. 8. 2016; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 3/10; Elena Senková, Stano Lažo)

Stano Lažo, moderátor RTVS: „Vo vojenských lesoch na Záhorí platí zákaz zbierania húb a lesných plodov. V monokultúrnych borovicových lesoch sa premnožila hrebenárka borovicová, húsenica, ktorá požiera ihličie. S touto pahúsenicou majú lesníci problémy prvýkrát po desiatkach rokov. Zasiahli proti nej chemickým postrekom."

Elena Senková, redaktorka RTVS: „Hovorkyňa Ministerstva obrany Slovenskej republiky Danka Capáková uviedla, že pahúsenica napadla vyše tisíc hektárov lesa a hrozí odumretie veľkej časti borovicového porastu."

Danka Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany: „Vojenské lesy a majetky v tejto časti obhospodarujú 25 tisíc hektárov. Postrek bol vykonaný asi na 2 %, čiže asi na 500 hektároch. Čiže nejde naozaj o celú plochu, ktorá by bola postrekom zasiahnutá."

Elena Senková: „Lesníci postriekali lesy medzi Malackami a obcou Studienka. Na 500 hektárov minú asi 50 tisíc litrov insekticídu Vaztak. Vojenským lesom ho dodal Agrofert Holding. Andrej Kovarík zo Štátnej ochrany prírody tvrdí, že celoplošná aplikácia pesticídov by mala byť poslednou možnosťou. Vaztak je škodlivý pre živočíchy, ale aj pre ľudí."

Andrej Kovarík zo Štátnej ochrany prírody: „Dá sa povedať, že tie účinky sú mutagénne a karcinogénne. Je to látka, ktorá je jedovatá pre živočíchy ako také, teda aj pre človeka."

Elena Senková: „Vaztak obsahuje cypermetrín, ktorý spôsobuje neplodnosť a pôsobí na hormonálnu sústavu organizmov. Podľa Ladislava Rollera, vedeckého pracovníka Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied pôsobí hrebenárka lokálne, teda obyvatelia Záhoria sa nemusia báť, že napadne celý región. Pahúsenica obžiera ihličie až dohola. Strom by však jej premnoženie mal zniesť jednu sezónu. Nasledujúcu jar by mal vyhnať nové ihličie. Holožer však zníži jeho prirodzené prírastky dreva."

Ladislav Roller, vedecký pracovník Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied: „Aj tieto hrebenárky majú svojich prirodzených predátorov, ktorí reagujú práve na to, že sa premnožili. Keby sme nechali bez zásahu tieto lesy, prirodzení predátori a parazity začnú sami redukovať tú populáciu."

Elena Senková: „Zákaz zbierania húb a lesných plodov platí do 24. septembra. Elena Senková, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač