Zinscenovaná misia na Marse je na konci

30. 08. 2016

Zinscenovaná misia na Marse je na konci. Tri ženy a traja muži strávili v izolovanej vedeckej stanici na havajskej sopke Mauna Loa presne tristošesťdesiatpäť dní. Do najmenších detailov skúmali podmienky budúcej cesty človeka na Mars. Prioritou však tentokrát nebolo otestovať technológiu, ale najmä psychiku ľudí rôznych národností v uzavretom priestore bez štipky súkromia.

logo Televíznej stanice STV 1(29. 08. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/22; Matúš Dávid, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Šiesti výskumníci z americkej NASA a havajskej univerzity si vyskúšali, ako by človek mohol prežiť na Marse. V úplnej izolácii a v nehostinnom prostredí havajskej sopky dobrovoľníci strávili celý jeden rok. V špeciálnom stane, bez čerstvého vzduchu simulovali pocity človeka na červenej planéte. Po dvanástich mesiacoch sa šestica expertov symbolicky vrátila na Zem."

Matúš Dávid, redaktor: „Návrat na Zem. Zinscenovaná misia na Marse je na konci. Tri ženy a traja muži strávili v izolovanej vedeckej stanici na havajskej sopke Mauna Loa presne tristošesťdesiatpäť dní. Do najmenších detailov skúmali podmienky budúcej cesty človeka na Mars. Prioritou však tentokrát nebolo otestovať technológiu, ale najmä psychiku ľudí rôznych národností v uzavretom priestore bez štipky súkromia."

Kim Binsted, fyzička a členka posádky HI‑SEAS: „Poviem vám, je to naozaj vzrušujúce privítať medzinárodnú posádku po roku na Marse späť na Zemi."

Matúš Dávid: „Špeciálna vedecká stanica má tvar kupoly s priemerom jedenásť metrov. Zámerne ju postavili v skalnatej pustatine sopečnej hory, aby okolie pripomínalo nehostinný povrch červenej planéty. Členovia fiktívnej výpravy mohli počas roka základňu opustiť, no vždy iba v skafandri a na krátky čas. Vo vnútri sa však nenudili."

Christiane Heinicke, astrofyzička a členka posádky HI‑SEAS: „Ukázalo sa, že veľa vecí funguje, že napríklad môžeme získať vodu aj z krajiny, ktorá je zdanlivo úplne suchá. Mohlo by to fungovať aj na Marse vďaka tomuto malému skleníku."

Matúš Dávid: „Medzinárodný tím expertov tvorili fyzička, geologička, astrobiológ, astrofyzička, ako aj architekt a jeden inžinier. Pod kupolou mal každý z vedcov malú izbu s ležadlom a stolom. Celý rok jedli iba rozpustné potraviny. Rodinu a priateľov mohli kontaktovať iba cez internet, aj to veľmi zriedkavo a s dvadsaťminútovým oneskorením. Presne toľko letí svetlo a teda aj elektronický signál zo Zeme na Mars."

Cyprien Verseux, francúzsky astrobiológ a člen posádky HI‑SEAS: „Misia na Mars je už v blízkej budúcnosti naozaj možná. Verím, že všetky technologické, aj psychologické prekážky prekonáme."

Matúš Dávid: „Išlo už o štvrtú a zatiaľ druhú najdlhšiu spoločnú misiu NASA a havajskej univerzity. Projekt funguje od roku 2012 a bude pokračovať aj ďalej. Dobrovoľníci sa môžu do piateho septembra prihlásiť na konkurz na ďalšie dve osemmesačné misie v rokoch 2017 a 2018. Pokusy na zemskom povrchu by mali vyvrcholiť skutočnou cestou na Mars. Podľa NASA ideálne v roku 2030."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač