Dieťa troch rodičov

29. 09. 2016

Vďaka novej metóde oplodnenia tím amerických lekárov priviedol na svet chlapčeka – prvé dieťa troch rodičov. Matka chlapčeka má genetickú dispozíciu na vzácny Leighov syndróm. Poškodené genetické časti sa nepreniesli na plod, nahradili ich zdravými, ktoré mu darovala iná žena. Chlapček sa narodil v Mexiku, pretože v Spojených štátoch je takéto oplodnenie zakázané. K novej metóde sa vyjadrili: molekulárny biológ Peter Celec a genetička Iveta Černáková.

Televízna stanica STV 1_logo

(28. 9. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 22/25; Barbara Školoutová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Na svete je prvé dieťa troch rodičov, chlapčekovi pomohla na svet nová metóda oplodnenia. Vďaka nej sa poškodené genetické časti z matkinej strany nepreniesli na plod, zdravé mu darovala iná žena. Dieťa priviedol na svet tím amerických lekárov. Narodil sa však v Mexiku, pretože v Spojených štátoch je takéto oplodnenie zakázané."

Barbara Školoutová, redaktorka: „Matka chlapčeka má genetickú dispozíciu na vzácny Leighov syndróm. Ide o dedičnú chorobu, ktorá postihuje nervový systém. Gény, ktoré spôsobujú poruchu, sa nachádzajú v mitochondriách. Matka je síce zdravá, no porucha jej už zabila dve deti. Vďaka špeciálnemu oplodneniu sa jej pred piatimi mesiacmi narodil zdravý syn."

Dr. John Zhang, lekár: „Táto mitochondriálna porucha je zvyčajne pre bábätká zničujúca. Samozrejme, pri takomto oplodnení sme museli postupovať veľmi opatrne."

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH, molekulárny biológ, Slovenská akadémia vied: „Sa zobralo vajíčko od ženy, ktorá trpela touto chorobou, zobralo sa z toho vajíčka len jadro, jej gro tej DNA, ktorú má, gro toho genetického materiálu, a vložilo sa do vajíčka inej ženy, ktorá mala zdravé mitochondrie. To znamená, že sa skombinovalo v tom vajíčku, skombinoval sa tam genetický materiál od matky, ktorá dodáva jadro, a od de facto druhej matky, ktorá dodáva tie mitochondrie."

Barbara Školoutová: „Tím amerických lekárov takto oplodnil päť embryí, z ktorých sa jedno vyvinulo normálne, to vložili do maternice matky. Mitochondriálna DNA je síce malá, no dôležitá pre fungovanie svalov, mozgu a mnohých iných tkanív."

doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., MPH: „Je to veľmi málo genetického materiálu, ale nie je to zanedbateľný genetický materiál. Tam nejde ani tak o tú kvantitu, ako o to, že tá mitochondria je naozaj veľmi dôležitá pre to, aby bunka mala energiu."

Barbara Školoutová: „Plodenie detí s génmi od troch rodičov má však aj mnoho odporcov. Argumentujú tým, že sa lekári hrajú na bohov a pri oplodnení môžu nastať závažné genetické zmeny."

RNDr. Iveta Černáková, PhD., genetička, laboratórium Reprogen (telefonát): „Ide vyslovene o medicínsky zákrok, nedizajnujeme dieťa s požadovanými vlastnosťami typu aký bude mať výzor. V úvodzovkách dizajnujeme ho alebo vyberáme také embryá, ktoré sa vyvinú do zdravého dieťaťa."

Barbara Školoutová: „Tento spôsob oplodnenia je zatiaľ oficiálne povolený vo Veľkej Británii, v Spojených štátoch ho skúmajú. Na Slovensku sa zatiaľ o takejto metóde neuvažuje."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy, klinické lekárske vedy, Slovenská akadémia vied, veda

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač