Európa na križovatke hodnôt

20. 09. 2016

Extrémistické názory a nenávistné komentáre častejšie prenikajú do verejného života. Netýka sa to iba krajnej pravice. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva nedávno upozornil, že náboženské či rasové predsudky sa v niektorých európskych krajinách stali už takmer národnou politikou.

Televízna stanica STV 1_logo(15. 9. 2016; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/22; Matúš Dávid, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Európski lídri sa v Bratislave stretávajú v čase, keď naprieč Úniou rastie popularita extrémistických a populistických strán. Budúcoročné voľby v Nemecku a vo Francúzsku môžu zmeniť rozloženie síl a ovplyvniť tak aj budúce smerovanie Únie. Politickí analytici sa zhodujú, že je najvyšší čas na to, aby súčasní politici začali riešiť problémy ľudí a lepšie komunikovali s voličmi. V opačnom prípade hrozí, že uspejú politici, ktorí ťažia zo sľubov jednoduchých riešení."

Matúš Dávid, redaktor: „Európa sa dostala na križovatku hodnôt, extrémistické názory a nenávistné komentáre častejšie prenikajú do verejného života. A netýka sa to len krajnej pravice. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva nedávno upozornil, že náboženské či rasové predsudky sa v niektorých európskych krajinách stali už takmer národnou politikou."

Zajd al Husaj, vysoký komisár OSN pre ľudské práva: „Spôsob komunikácie, používanie klamstiev, poloprávd a prílišné zjednodušovanie faktov je typické pre teroristov z takzvaného Islamského štátu a aj pre nacionalistických demagógov, ako je Geert Wilders, Miloš Zeman, Norbert Hofer, Robert Fico, Marine Le Penová či Nigel Farage."

Matúš Dávid: „Protieurópsky naladení politici podľa analytikov šikovne využili oslabenie Európskej únie. Brusel totiž stráca dôveru ľudí. Občania prestali Únii veriť, že dokáže vyriešiť hlavné problémy dneška. A prvé husle začali hrať populisti. Experti sa zhodujú, že Európska únia akoby zaspala na vavrínoch."

(začiatok archívneho záznamu, máj 2016)

Oľga Gyarfášova, sociologička Inštitútu pre verejné otázky: „Stredové strany, stredoľavé, stredopravé akoby nevedeli nejako nájsť tie témy a komunikovať ich naozaj dôveryhodným oslovujúcim spôsobom."

Silvia Miháliková, šéfka Sociologického ústavu SAV: „Ak sa nebude reagovať na konkrétne požiadavky a problémy spoločnosti, ostane tá elita politická odtrhnutá od tej reality."

Alexandra Siegl, politická analytička: „Výhodou populistov vždy je, že nemusia vysvetľovať, ako splnia svoje sľuby, teda ako ich zrealizujú v praxi."

(koniec archívneho záznamu, máj 2016)

Matúš Dávid: „Niektorí európski lídri si už začali spytovať svedomie. Opätovné získanie dôvery ľudí označila za jednu z hlavných úloh dneška napríklad nemecká kancelárka Merkelová. Aj tradičným stranám v Nemecku totiž dýchajú na chrbát pravicoví populisti."

Donald Tusk, predseda Európskej rady: „Nevšimli sme si, že bežní ľudia v Európe náš euroentuziazmus nezdieľajú."

Angela Merkelová, nemecká kancelárka: „Musíme si opäť získať dôveru ľudí, a to tak, že ukážeme, že dokážeme vyriešiť problémy."

Matteo Renzi, taliansky premiér: „Je ľahké sa len sťažovať. Musíme novej generácii ukázať, že Európa je predovšetkým o mieri, slobode a prosperite."

Matúš Dávid: „Vlaňajšia utečenecká kríza v Európe spôsobila, že medzi ľuďmi vyklíčila nenávisť voči imigrantom. Podľa analytikov k tomu prispeli aj niektoré vyjadrenia politikov, ktorí šírením poloprávd legitimizovali nenávisť k utečencom či moslimom. Napríklad maďarský premiér Viktor Orbán nedávno označil migráciu za jed."

(začiatok archívneho záznamu, júl 2016)

Viktor Orbán, maďarský premiér: „Každý migrant, každý jeden z nich predstavuje bezpečnostné riziko a hrozbu terorizmu."

(koniec archívneho záznamu, júl 2016)

Matúš Dávid: „Stabilitu Únie, nielen ekonomickú, ale aj hodnotovú, čiastočne podkopal aj brexit. Úspech euroskeptikov posilnil negatívne nálady v Európe. Šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek pre TASR uviedol, že ľuďom často chýbajú vedomosti o Únii, preto ľahšie podliehajú manipulácii populistov. Chrenek vidí riešenie v lepšej komunikácii medzi Bruselom a zvyškom Únie, ktorý akoby zabudol na výhody spoločného európskeho projektu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Tlač