Fotovoltaické panely

30. 08. 2016

Slnečnú energiu  sa snažia využiť známe fotovoltaické panely, ktoré ju premieňajú na energiu elektrickú. Takúto energiu musíte buď ihneď využiť, alebo ju niekam uložiť, napríklad do batérie, alebo vďaka významnému slovenskému patentu aj do niečoho iného. No, a práve o tom je táto reportáž televíznej stanice TA 3.

logo Televíznej stanice TA 3(28. 08. 2016; Televízna stanica TA 3; Svet technológií; 17.45; por. 2/4; ‑  Ľubo Straka)

Ľubo Straka, moderátor: „Slnko a jeho energia. Tak práve tú sa snažia využiť známe fotovoltaické panely, ktoré ju premieňajú na energiu elektrickú. Takúto energiu musíte buď ihneď využiť, alebo ju niekam uložiť, napríklad do batérie, alebo vďaka významnému slovenskému patentu aj do niečoho iného. No a práve o tom je moja reportáž."

Redaktorka: „Na prvýkrát to znie možno čudne, ale elektrická energia z fotovoltaického systému sa dá uložiť do vody. Presvedčil sa o tom autor svetového patentu pán Daniel Lako už pri svojom experimente v roku 2008, keď k fotovoltaickému panelu pripojil bežnú špirálu na ohrev vody."

Daniel Lako, Logitex: „Špirála bola roztopená a vtedy ma to veľmi potešilo, pretože som videl, že ten panel naozaj vyrába energiu, ktorá sa cez tú špirálu môže dosť do vody, pokiaľ tá špirála vo vode bude ponorená. Túto energiu, pokiaľ dokážeme uskladniť a vyregulovať, máme nový výrobok na svete."

Redaktorka: „Svoj svetový patent tak po niekoľkoročnom testovaní pretransformoval do unikátneho fotovoltaického systému, ktorý dokáže energiu z panelov využiť až na 99 percent."

Daniel Lako: „Prvý patent sme získali v Spojených štátoch amerických, nasledovala Austrália, Japonsko, Južná Kórea, Čína, Turecko, celá Európa samozrejme, Argentína a posledný patent máme z Kanady. V Európe sa tešia ľudia z našich výrobkov hlavne v Španielsku, potom je to Holandsko, Nemecko, Poľsko, celý Balkán."

Redaktorka: „A ako to funguje? Vyrobená energia z fotovoltaických panelov sa totiž prioritne uskladňuje v zásobníku vody. Jednoducho v ňom teda vodu ohrieva. Aj malý výkon z jedného panela pritom dodá vode niekoľko stupňov Celzia, a to dokonca aj pri zamračenej oblohe i v zime. Výhoda fotovoltaických panelov je aj v tom, že oproti solárnych čerpajú energiu priamo zo slnka, a nie z tepla."

Daniel Lako: „Tým, že slnko svieti počas celého roka, je panelom jedno v podstate, či je zima, alebo leto, preto fotovoltaický ohrev vody funguje celoročne a pokiaľ je naozaj zima a svieti slnko, funguje o to lepšie, že ešte lúče sa dokážu odraziť od okolitých striech, na ktorých je sneh."

Redaktorka: „Systém sa teda vždy snaží získať čo najviac energie a samozrejme ju aj celú zúžitkovať."

Daniel Lako: „Tým, že náš systém dokáže podporovať nielen ohrev pitnej vody, ale dokážeme ho pripojiť aj na kúrenie, a kúri sa na Slovensku v priemere 220 dní v roku, takže využitie nášho systému pomer kúrenie a ohrev vody je minimálne 220 dní úplne naplno využitý."

Redaktorka: „Predhriata voda sa však dá využiť nielen na výrobu teplej vody pre domácnosť, či na vykurovanie, ale vie pomôcť aj pri praní."

Daniel Lako: „Dá sa nastaviť zmiešavací ventil na hodnotu napríklad 25, 30 stupňov. Takto zohriata voda samozrejme predhrieva práčku nielen počas prania, ale aj samotné pláchanie potom je ďaleko účinnejšie."

Redaktorka: „Rovnako aj pri umývačke riadu, ktorá môže mať na vstupe predhriatu vodu zo zásobníka a nemusí ju zohrievať."

Daniel Lako: „Napríklad pokiaľ dáme malý zásobník do linky vedľa umývačky riadu, tento náš zásobník prebytočnú energiu dodá do umývačky riadu a umývačka riadu v tú ranu nemá na umývanie žiadnu spotrebu energie okrem nejakých 50 Wattov, ktoré roztáčajú vodu v umývačke."

Redaktorka: „K fungovaniu celého systému sú okrem fotovoltaických panelov potrebné aj dve patentované zariadenia. Tie optimalizujú a riadia výrobu elektrickej energie."

Daniel Lako: „Energiu z panelov dokážu rozdeliť buď na ohrev vody, alebo na napájanie meniča, alebo pošlú ju do kúrenia, alebo na ďalšie využitie na akýkoľvek spotrebič, ktorý vieme pripojiť na jednosmerný prúd."

Redaktorka: „Ideálnym riešením pre domácnosti sú pritom 2‑kilowattové systémy, ktoré sa môžu do domu dostať naozaj veľmi rýchlo."

Daniel Lako: „V našom prípade je montáž až veľmi jednoduchá, priemerne dvaja ľudia na Slovensku dokážu náš systém komplet namontovať za päť hodín. Naše zariadenie je absolútne bezúdržbové. Roky bude fungovať bez toho, aby niekto niečo do neho musel vložiť."

Redaktorka: „Zaujímavá je aj návratnosť investície, zvlášť po tom, čo sa naša vláda rozhodla podobné zelené technológie podporiť. V tomto prípade je to práve pri 2‑kilowattovom systéme len šesť rokov. Určite ide teda o moderné a efektívne využitie energie zo slnka. Škoda však, že skôr ako Slováci ho ocenili naši českí susedia."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
duševné vlastníctvo, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač