Medveď „kradol" jablká

27. 09. 2016

Zhruba trojročný medveď sa zatúlal k ľudským obydliam, aby si tu pochutil na jablkách. Skúsený prírodovedec potvrdzuje, že stretnúť medveďa môžete ľahko práve v tomto období, pred zimným spánkom sa totiž potrebuje vykŕmiť.

logo TV JOJ(24. 09. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 14/20; Katarína Kováčiková, Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: „Na okraji Hriňovej sa potuloval medveď. Ľuďom sa ho podarilo nakrútiť na lúke asi štyristo metrov od posledných domov. Kŕmil sa jablkami a hoci naňho pískali, nenechal sa rušiť. Podľa prírodovedca, ktorý medvede pozoruje celý život, sú práve v tomto období zaujaté potravou. Prídu aj do záhrad na ovocie, pretože potrebujú sa pripraviť na zimný spánok."

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Tieto zábery nakrútili Hriňovčania asi štyristo metrov od domov pri Raticovom vrchu. Zhruba trojročný medveď sa zatúlal k ľudským obydliam, aby si tu pochutil na jablkách."

Michaela Laliková, technička LS Poľana‑Hriňová: „To bol taký trojročný medvedík, taký pestún už, ktorého odvrhne medvedica už."

Katarína Kováčiková: „Trvalo to niekoľko minút. Ľudia boli od neho na pár desiatok metrov. A hoci naňho pískali, zviera sa nenechalo vyrušiť a pokojne sa kŕmilo ďalej."

Michaela Laliková: „Tridsať metrov, ani nie. No a pískali naňho, volali, a už tie medvede úplne stratili plachosť."

Katarína Kováčiková: „Nie je to prvýkrát, čo medvede zablúdili až do Hriňovej. Videli ich túlať sa medzi domami, kde hľadajú niečo pod zub."

Michaela Laliková: „Je normálne, že už tam príde až k autobusovej zastávke pomedzi domy."

Katarína Kováčiková: „Tridsaťdvaročná Michaela je lesníčka a kopce nad Hriňovou sú jej druhým domovom. S medveďom sa stretla už toľkokrát, že to prestala počítať, no vždy je opatrná."

Michaela Laliková: „Každý ten medveď má svoju povahu a ťažko povedať, že čo urobí. Len dúfať, aby sa nič nestalo, no."

Katarína Kováčiková: „Aj skúsený prírodovedec potvrdzuje, že stretnúť medveďa môžete ľahko práve v tomto období, pred zimným spánkom sa totiž potrebuje vykŕmiť."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV: „Keď som aj dnes, včera bol v teréne, tak v takom lese, ktorý je z liesok a z bukvíc, tak som videl osem hodujúcich medveďov včera a dneska ešte dva pribudli, takže to mi pripadalo, že z polovice Veľkej Fatry sa do toho lesa zliezli medvede nie na vianočné, ale na také jesenné hody."

Katarína Kováčiková: „V lese hľadajú lieskovce, bukvice a šípky, no dostanú sa aj do záhrad na jablká, hrušky a slivky."

Miroslav Saniga: „Ľudia nech sa nečudujú, že večer, keď pôjdu niekde na prechádzku v oblasti Starých Hôr alebo niekde Donovál, tak môžu natrafiť na dvoch – troch medveďov, ktorí oblamujú slivky alebo hrušky alebo jablká a konzumujú ich."

Katarína Kováčiková: „Prírodovedec si myslí, že tohtoročná zima bude taká, ako má byť, so snehom aj mrazom, a medvede sa uložia na zimný spánok už v polovici novembra."

Miroslav Saniga: „Veríme, že dvadsiateho piateho novembra už budú medvede zaľahnuté a že ľudia budú môcť chodiť na prechádzku bez obáv, že by sa stretli niekde v Smokovci alebo v Tatranskej Lomnici alebo na Donovaloch s nejakým ešte potulným macom, ktorý bude prehrabávať nejaké nádoby na odpad."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač