Noc výskumníkov

30. 09. 2016

Rozhovor redaktorov TA 3 s organizátormi podujatia o popularizačnom podujatí, ktoré sa koná každoročne na Slovensku.

logo Televíznej stanice TA 3(29. 09. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 18/18; Simona Frantová, Natália Fónod Babincová, Igor Haraj)

Natália Fónod Babincová, moderátorka: „Už zajtra ožije Slovensko spolu inými krajinami Európy vedou, chystá sa totiž noc výskumníkov, ktorá má za cieľ ukázať, že aj v našich podmienkach sa dá robiť kvalitný výskum s praktickým využitím. Tohtoročnou hlavnou témou bude ľudský mozog. Prípravy na najväčšie vedecko‑ popularizačné podujatie dnes vrcholia v bratislavskej Starej tržnici."

Simona Frantová, reportérka TA 3: „Noc výskumníkov už desiaty rok pootvorí dvere verejnosti do sveta záhadného a častokrát nepredstaviteľného sveta vedy a výskumu."

Ingrid Ludviková, zastúpenie Európskej komisie na Slovensku: „Veda naozaj ovplyvňuje náš každodenný život a tak isto by sme im radi ukázali, čo všetko vedci robia vo svojej každodennej práci. Ukázať to, že veda naozaj nie je niečo tajuplné."

Simona Frantová: „Tento rok bude na festivale vedy najväčším lákadlom 3D hologram nadrozmerného mozgu, prednášať o ňom budeš študent Samuel Vitko."

Petra Lipnická, predsedníčka správnej rady Neulogy, a.s.: „Každú hodinu počas noci výskumníkov bude samostatný kratučký blok, v ktorom bude rozprávať o mozgu a o tom, čo sa v ňom deje, keď sme v strese, keď spíme, keď sme zaľúbení, alebo keď sme opití. Séria prednášok o mozgu vyvrcholí o 19.00, kde vystúpi pán profesor Novák a pani profesorka Ostatníková, budú rozprávať o výskume Alzheimerovej choroby a možno o výskume autizmu."

Simona Frantová: „Návštevníkom sa bude venovať cez 1200 vedcov a pripravených je viac ako 230 expozícií. Vedecké stánky privítajú aj tých najmenších, ktorí si budú môcť vyskúšať 3D tlač nosa, alebo ovládať roboty gestikuláciou."

Ingrid Ludviková: „Zároveň je to aj spôsob, ako mladých ľudí možno motivovať vybrať si vedeckú kariéru, študovať technické smery."

Simona Frantová: „Noc výskumníkov bude paralelne prebiehať v 33 štátoch Európy, v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v Tatranskej Lomnici ju môžete navštíviť už zajtra."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, rozhovor

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač