Podpora malých a stredných firiem

28. 09. 2016

Európsky investičný fond poskytne slovenským firmám vyše sto miliónov eur.  Tzv. Junckerov investičný fond bol spustený pred vyše rokom. Úlohou fondu je naštartovať ekonomiku v členských krajinách únie cez poskytovanie lacných úverov. Okrem súkromných firiem môžu peniaze z fondu použiť aj vlády členských krajín. Na Slovensku bola týmto spôsobom podporená napríklad pripravovaná výstavba diaľničného obchvatu D4.

Televízna stanica TA 3_logo (26. 9. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/19; Andrej Horváth, Daniela Piršelová, Jozef Dúbravský)

Jozef Dúbravský, moderátor: „Malé a stredné podniky sa budú môcť dostať k lacnejším pôžičkám, Európsky investičný fond totiž poskytne slovenským firmám vyše sto miliónov eur. Podporiť chce aj rizikovejšie projekty, ktoré banky odmietli. V Európe podľa odborníkov chýba jednotný kapitálový trh, kde by spoločnosti mohli získať peniaze."

Andrej Horváth, reportér TA 3: „Takzvaný Junckerov investičný fond bol spustený pred vyše rokom, momentálne má k dispozícii vyše sto miliárd eur, pričom tento objem by sa mal časom navýšiť až na 600 miliárd. Úlohou fondu je naštartovať ekonomiku v členských krajinách únie cez poskytovanie lacných úverov."

Piere Luigi Gilibert, výkonný riaditeľ EIF: „Cez záruku Európskej investičnej banky chceme na Slovensku podporiť 6 tisíc menších spoločností. Výhodné úvery im poskytneme vo výške 135 miliónov eur."

Daniel Kollár, generálny riaditeľ ČSOB: „Podnikatelia budú môcť dostať úver na dlhšiu dobu splatnosti. To znamená, že mesačná alebo kvartálna splátka bude nižšia. Tak isto dôjde k zľave z úrokovej sadzby o jedna až jeden a pol percenta."

Andrej Horváth: „Okrem Junckerovho investičného fondu sa ekonomiku snaží stimulovať aj Európska centrálna banka, ktorá do medzibankového sektora naleje každý mesiac 80 miliárd eur. Firmy majú aj napriek tomu problém dostať sa k peniazom."

Vladimír Baláž, ekonóm Prognostického úradu SAV: „Tie úroky sú dneska tak nízke, že tie banky sú skutočne ochotné poskytovať úvery za podmienok, ktoré boli predtým nevídané. Čo je skôr problém, to sú kvalitné nejaké projekty, ktoré dokážu zabezpečiť návratnosť tých požičaných peňazí. A to naozaj nie je na Slovensku vždy jednoduché."

Andrej Horváth: „V Spojených štátoch amerických je bežné, že firmy získavajú potrebné peniaze vstupom na burzu. Predajom svojich akcií získajú od investorov potrebný kapitál. V Európe je takáto možnosť veľmi obmedzená a týka sa len veľkých spoločností."

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie: „Prečo to u nás v Európe nefunguje? Aj práve preto, že máme rôzne predpisy. Je tam kopec rôznych finančných, ale aj nefinančných bariér, rôzne administratívne prekážky, ktoré je potrebné odstrániť a treba zosúladiť pravidlá tak, aby naozaj sme mohli vyformovať jeden silný kapitálový trh aj v Európe."

Andrej Horváth: „Okrem súkromných firiem môžu peniaze z Junckerovho investičného fondu použiť aj vlády členských krajín. Na Slovensku bola týmto spôsobom podporená napríklad pripravovaná výstavba diaľničného obchvatu D4."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Tlač