Rokovania o vyhlásení Národného parku Podunajsko

22. 09. 2016

Bratislavský kraj rokuje so Štátnou ochranou prírody o možnom vyhlásení Národného parku Podunajsko. Aktuálne sa riešia odborné otázky. Minister životného prostredia však naznačuje, že dôležitú úlohu hrajú aj peniaze. Vyhlásenie národného parku Podunajsko už podporila okrem aktivistov aj Slovenská akadémia vied.

Rozhlasová stanica Regina_logo(21. 9. 2016; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 8/14; Matej Baránek,  Stanislav Lažo)

Stanislav Lažo, moderátor: „Bratislavský kraj rokuje so Štátnou ochranou prírody o možnom vyhlásení Národného parku Podunajsko. Aktuálne sa riešia podľa župana odborné otázky. Minister životného prostredia však naznačuje, že dôležitú úlohu hrajú aj peniaze. Odborník tvrdí, že bremeno financovania ďalšieho národného parku na Slovensku by nemuselo byť len na pleciach štátu a prispievať by mohli aj samosprávy."

Matej Baránek, redaktor: „Bratislavská župa už niekoľko mesiacov presadzuje myšlienku vyhlásenia národného parku v okolí Dunaja. Ide o územia prevažne lužných lesov. O odbornej stránke už kraj rokuje so Štátnou ochranou prírody. Šéf rezortu životného prostredia László Sólymos je myšlienke ďalšieho národného parku naklonený. Podľa neho je však na stole viacero otázok."

László Sólymos, minister životného prostredia SR (Most Híd): „Uvidíme, že aká bude vôľa také niečo zrealizovať a aké sú možnosti, koľko to bude stáť financií. Proste rôzne aspekty toho celého, aby sa takéto niečo mohlo udiať."

Matej Baránek: „Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo priznal, že s odborníkmi zo Štátnej ochrany prírody zatiaľ o financovaní národného parku nehovorili. Podľa neho ešte nie sú hotové odborné materiály, na ktorých sa pracuje."

Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja: „Neexistuje, aby sme narátali spolu financie, keď nemáme to odborné hľadisko, čo vlastne budeme chrániť, ako to budeme chrániť. Finančná otázka príde vtedy, keď sa zhodneme na odbornej oblasti."

Matej Baránek: „Vyhlásenie Národného parku Podunajsko už podporila okrem aktivistov aj Slovenská akadémia vied. Pridávajú sa tiež bratislavské mestské časti. Starosta Petržalky Vladimír Bajan napríklad považuje za nutné, aby územia lužných lesov mali jedného správcu. Financovanie však necháva na pleciach ministerstva."

Vladimír Bajan, starosta MČ Bratislava Petržalka: „Tento problém je výsostne v kompetencii štátu. Ja hovorím, že tak ako sa nájdu peniaze pre iné národné parky, nájdu sa aj pre toto Podunajsko."

Matej Baránek: „Šéf Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja Miroslav Dragún tvrdí, že na financovaní národného parku by sa nemusel podieľať len štát. Podľa neho sa medzi odborníkmi diskutuje o modeli, ktorý funguje v rakúskom Národnom parku Donau Auen."

Miroslav Dragún, šéf Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja: „Kde sa podieľa na financovaní päťdesiatimi percentami štát, dvadsiatimi piatimi percentami Dolné Rakúsko a dvadsiatimi piatimi percentami Viedeň."

Matej Baránek: „Legislatíva je však momentálne podľa neho nastavená tak, že peniaze na ochranu, rozvoj či platy zamestnancov správy národného parku zabezpečuje práve štát."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač