Vzácnosti zo Zámčiska nad Popradom

19. 09. 2016

Popradčanom chýba vyhliadková veža. Radnica sa rozhodla, že ju postaví nad mestom v lokalite Zámčisko. Archeológovia tam objavili veľa zaujímavých vecí. Všetky archeologické nálezy odborne spracujú a uložia v depozitároch.

Televízna stanica TA 3_logo(15. 9. 2016; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12:00; por. 7/13; Jozef Slivenský, Zuzana Závodská)

Zuzana Závodská, moderátorka: „Popradčanom chýba vyhliadková veža. Tvrdia, že je hanba, ak jedno z turisticky najzaujímavejších miest Slovenska nie je možné vidieť zhora. Radnica na takéto hlasy od ľudí zareagovala a rozhodla sa nielen sprístupniť kostolnú vežu, ale využiť aj lokalitu nad mestom s úchvatným výhľadom. Na takzvanom Zámčisku chce postaviť vyhliadkovú vežu. Predtým tam však pamiatkari poslali archeológov a tí si prišli na svoje."

Jozef Slivenský, redaktor: „Možno až magické miesto nad Popradom je priam predurčené na to, aby ho navštevovali ľudia a odchádzali odtiaľ s pozitívnymi pocitmi. Napokon, toto miesto bolo vždy centrom záujmu. Vedci to aktuálne len potvrdili."

Marián Soják, Archeologický ústav SAV: „Je to najvyššia poloha, kde vlastne naozaj ten rozhľad je široko ďaleko na Nízke Tatry, Vysoké Tatry, celý Poprad, množstvo dedín v okolí. Vlastne za dobrého počasia vidno až do Spišskej Novej Vsi a ešte aj ďalej."

Jozef Slivenský: „Archeológovia tušili, že na Zámčisku nad Popradom ich čaká veľa zaujímavých vecí. Veď v roku 1774 tu našli dokonca zlatý poklad. Teraz síce zlatý poklad nenašli, no zo zeme vyslobodili veľa iných svedkov histórie, a nielen tej nedávnej. Šéf výskumu nám ukázal napríklad artefakt zo staršej doby železnej, teda zo siedmeho alebo šiesteho storočia pred Kristom."

Marián Soják: „Máme tu nájdené hlinené prasleny, to je vlastne zotrvačník vretena praslice, čiže doklad výroby textílií. No a vidíme tu už hlavne tie stredoveké nálezy z toho pätnásteho storočia, a to okutie trámu, máme celý pár železných ostrôh, čiže jasný doklad toho, že tu boli tie vojská, asi tie bratrícke. Železné pracky, bránik na bránenie pôdy. Čo nás prekvapilo, tak to je naozaj ten gotický pohár skvostne zdobený z pätnásteho storočia, lebo prvé, čo bolo, keď som tu prišiel, som si povedal – nájsť tak celý pohár s touto výzdobou – a podarilo sa."

Zuzana Galová, Archeologický ústav SAV: „Bolo to veselé, keď mi brigádnik povedal - Aha, mám celú nádobu. A ja som sa tešila ako decko malé."

Jozef Slivenský: „Všetky archeologické nálezy teraz odborne spracujú a uložia v depozitároch. Vôbec to však neznamená, že ich nikdy neukážu ľuďom, práve naopak, neskôr ich plánujú vystaviť. Archeologický výskum na Zámčisku čoskoro dokončia a potom tu už bude môcť realizovať svoj osemnásť metrov vysoký zámer popradská radnica."

Jozef Švagerko, primátor Popradu: „Plánujeme výstavbu rozhľadne, ktorá by tam mala stáť, sú tam nádherné výhľady, aby sa ľudia pokochali okolitou prírodou."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia, výskum

Tlač