Vzácnosti zo Zámčiska

19. 09. 2016

Archeológovia pri vykopávkach potvrdili, že na Zámčisku nad Popradom ich čaká veľa zaujímavých vecí. Veď v roku 1774 tu našli dokonca zlatý poklad. Teraz síce zlatý poklad nenašli, no zo zeme vyslobodili veľa iných svedkov histórie, a nielen tej nedávnej. Šéf výskumu pre TA 3 ukázal, napríklad artefakt zo staršej doby železnej, teda zo 7. alebo 6. storočia pred Kristom.

logo Televíznej stanice TA 3(16.09.2016; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 18.00; por. 9/12; Jozef Slivnský, Petra Ázacis)

Petra Ázacis, moderátorka: „Dívať sa na svet zhora dnes už nie je len výsadou vtákov. A nemusíte práve vlastniť vrtuľník či lietadlo, stačí aj taká vyhliadková veža, a práve tá chýbala Popradčanom. Právom tvrdia, že je hanbou, ak jedno z turisticky najzaujímavejších miest Slovenska nie je možné vidieť z nadhľadu. Radnica na takéto hlasy od ľudí zareagovala a rozhodla sa nielen sprístupniť kostolnú vežu, ale využiť aj lokalitu nad mestom s úchvatným výhľadom. Na tzv. Zámčisku chce preto postaviť vyhliadkovú vežu. Ešte predtým tam však pamiatkári poslali aj archeológov a tí si veru prišli na svoje."

Jozef Slivenský, redaktor: „Možno až magické miesto nad Popradom je priam predurčené na to, aby ho navštevovali ľudia a odchádzali odtiaľ s pozitívnymi pocitmi. Napokon toto miesto bolo vždy centrom záujmu. Vedci to aktuálne len potvrdili."

Marián Soják, Archeologický ústav SAV: „Je to najvyššia poloha, kde vlastne naozaj tie rozhľady široko‑ďaleko na Nízke Tatry, Vysoké Tatry, celý Poprad, množstvo dedín v okolí, vlastne za dobrého počasia vidno až do Spišskej Novej Vsi a ešte aj ďalej."

Jozef Slivenský: „Archeológovia tvrdia, že na Zámčisku nad Popradom ich čaká veľa zaujímavých vecí. Veď v roku 1774 tu našli dokonca zlatý poklad. Teraz síce zlatý poklad nenašli, no zo zeme vyslobodili veľa iných svedkov histórie, a nielen tej nedávnej. Šéf výskumu nám ukázal napríklad artefakt zo staršej doby železnej, teda zo 7. alebo 6. storočia pred Kristom."

Marián Soják: „Máme tu nájdené hlinené prasleny, to je vlastne zotrvačník, vretená praslica, tiež doklad výroby textílií. No, a vidíme tu už hlavne tie stredoveké nálezy z toho 15. storočia, a to okutie trámu, máme celý pár železných ostrôh, čiže jasný doklad toho, že tu boli tie vojská, asi tie... železné pracky, bránik a bránenie pôdy. Čo nás prekvapilo, tak to je naozaj ten gotický pohár, skvostne zdobený, z toho 15. storočia, lebo prvé, čo bolo, keď som tu prišiel, som si povedal, nájsť tak celý pohár s touto výzdobou, a podarilo sa."

Zuzana Galová, Archeologický ústav SAV: „Bolo to veselé, keď mi brigádnik povedal, aha, mám celú nádobu, a ja som sa tešila jak decko."

Jozef Slivenský: „Všetky archeologické nálezy teraz odborne spracujú a uložia v depozitároch. Vôbec to však neznamená, že ich nikdy neukážu ľuďom. Práve naopak, neskôr ich plánujú vystaviť. Archeologický výskum na Zámčisku čoskoro dokončia, a potom tu už bude môcť realizovať svoj 18 metrov vysoký zámer popradská radnica."

Jozef Švagerko, (KDH), primátor Popradu: „Plánujeme výstavbu rozhliadne, ktorá by tam mala stáť. Sú tam nádherné výhľady, aby sa ľudia pokochali okolitou prírodou."

Jozef Slivenský: „Zo Zámčiska nad Popradom Jozef Slivenský, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač