Zelená politika pre Európu

09. 09. 2016

Prechod na zelené hospodárstvo je budúcnosťou Európskej únie, tvrdia to odborníci na životné prostredie, ktorí sa zišli na konferencii v Bratislave. Členské krajiny by mali podľa nich viac využívať prírodné zdroje, či podporovať inovácie a nové technológie vo výrobe energií.

logo Televíznej stanice TA 3(06. 09. 2016; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 8/17; Lenka Ježová, Zuzana Straková Wenzlová, Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Prechod na zelené hospodárstvo je budúcnosťou Európskej únie, tvrdia to odborníci na životné prostredie, ktorí sa zišli na konferencii v Bratislave. Členské krajiny by mali podľa nich viac využívať prírodné zdroje, či podporovať inovácie a nové technológie vo výrobe energií."

Lenka Ježová, reportérka TA 3: „Viac ako polovica elektrickej energie na Slovensku pochádza z atómových elektrární, vodnú energiu či obnoviteľné zdroje využívame len na pätnásť percent. Podobne sú na tom aj iné členské štáty únie."

László Sólymos, minister životného prostredia: „By som vyzdvihol veľmi dôležitú úlohu vedy, výskumu a inovácií, ktoré majú potenciál priniesť nové a prelomové technológie."

Hans Bruyninckx, Európska environmentálna agentúra: „Najdôležitejšia otázka je, ako môžeme regulovať energiu, ktorú využívame, pretože čím menej energie potrebujeme, tým menej problematická je jej produkcia."

Lenka Ježová: „Európske krajiny by mali postupne prechádzať na obnoviteľné zdroje, na zelenú politiku preto pôjde každé štvrté euro z únijného rozpočtu. Do roku 2020 by z obnoviteľných zdrojov malo byť vyprodukovaných dvadsať percent všetkej energie."

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie: „Chceme z Európskej únie navrhnúť taký nový dizajn pre obchodovanie e elektrinou, ktorý by umožňoval aj tým občanom Slovenskej republiky, ktorí si chcú produkovať energiu sami, aby to bolo možné."

Lenka Ježová: „Príkladom, ako ekologicky hospodáriť, by malo byť pre viaceré krajiny Nórsko. Takmer sto percent elektriny u nich vzniká z vody. Priekopníkmi sú aj vo využívaní elektromobilov, tie majú vyše štvrtinový podiel na celkovom počte vozidiel."

Vidar Helgesen, nórsky minister životného prostredia: „Spustili sme politiku elektromobilov, ktorá je mimoriadne úspešná a podkopáva záujem o ropu."

Lenka Ježová: „Odborníci na životné prostredie v Bratislave prediskutovali aj úlohu vlád a medzinárodných organizácií pri prechode na zelené hospodárstvo. Výsledky konferencie predstaví slovenské predsedníctvo na ministerskom zasadnutí výboru OECD pre environmentálnu politiku v Paríži a na zasadnutí rady ministrov životného prostredia."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, technológie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Dobrý život v rámci možností našej planéty

Tlač