Bratislava: Spomienka na predmety socializmu

25. 01. 2017

Slovenské centrum dizajnu sa chce viac priblížiť ľuďom. V tomto roku preto pre návštevníkov prichystalo nové aktivity. Momentálne ich láka na výstavu Farebná šeď, ktorá ponúka dva pohľady na dizajn.

logo Televíznej stanice JOJ(21. 01. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 19/22; Martina Karasová, Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: „60. a 70. roky, to nie je iba socializmus, ale aj spomienky na predmety, ktoré sme bežne používali v domácnosti. Často sme ani nevedeli, že to boli aj dizajnové kúsky. Slovenské centrum dizajnu ich zozbieralo a urobilo výstavu. Je to jeden zo spôsobov ako umenie a dizajn viac priblížiť ľuďom."

Martina Karasová, redaktorka: „Obdobie 60. a 70. rokov sa pokladá za zlatú éru československého dizajnu. Niektorí dizajnéri z tohto obdobia čerpajú aj dnes. Fény na vlasy, rádiá, poháre, mixéry, alebo stoličky. Na jednej strane výstavy sú predmety z Nemeckej demokratickej republiky a na druhej z Československej socialistickej republiky. V pomyselnom dizajnovom súboji týchto dvoch bývalých socialistických krajín vraj vyhráva dizajn z nášho územia."

Maroš Schmidt, riaditeľ Múzea dizajnu: „Naozaj práve tieto výrobky z dreva od pána Kautmana, alebo Stanislava Koreňa, prípadne rôzne keramiky či sklá z ..., z Lednických Rovní, tromfli tie východonemecké výrobky."

Martina Karasová: „Aj napriek šedivej politickej situácii sa v 60. a 70. rokoch tvoril farebný dizajn. Pod týmto heslom výstava ukazuje aj svoj interaktívny rozmer."

Maroš Schmidt: „Tu už počujeme čajník."

Martina Karasová: „V písmenkovej polievke si návštevník múzea prsty nenamočí. Nostalgia ho však rozhodne prepadne, tak ako prezidenta Andreja Kisku."

Andrej Kiska, prezident SR: „Je to smútok v tom, že mnohí talentovaní ľudia, ktorých výrobky sme tu videli, sa nemohli, bolo im zakázané sa presadiť v zahraničí, hoci o ich prácu bol vtedy nesmierny záujem."

Martina Karasová: „Aj keď táto výstava o pár týždňov končí, centrum dizajnu má už pripravené ďalšie projekty."

Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu: „Sú to určite výstavy, jednou z nich bude to, na čo čakáme už dlhšie, expozícia dizajnu zo Slovenska, ktorú urobíme v podkroví Hurbanových kasární."

Martina Karasová: „Pripravené sú aj výstavy k minuloročnému predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ. Slovenské centrum dizajnu čaká modernizácia depozitárov a naďalej chce podporovať aj dizajnérov, pre ktorých pripravuje súťaž Národná cena za dizajn."

Anna Macaláková, riaditeľka J&T banky: „Tým, že už v minulosti sme sa snažili nejakým spôsobom priblížiť širšej verejnosti umenie a kultúru, tak naďalej by sme radi zachovali tento trend, lebo si myslíme, že je veľmi dôležité poznať svoju históriu a kultúrne dedičstvo."

Martina Karasová: „Martina Karasová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

 

Kľúčové slová:
výstavy, dizajn

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač