ČR: Vedci vyvinuli špeciálne lavičky

02. 01. 2017

Odborníci z Čiech vyvinuli špeciálne lavičky z vysoko odolného betónu, ktoré by vraj mali zabrániť podobným útokom ako v Berlíne či predtým vo francúzskom Nice. Škola si systém nechala patentovať."

 logo Rozhlasová stanica Slovensko(22. 12. 2016; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 07:00; por. 6/15; Boris Kršňák, Anna Šípošová)

Anna Šípošová, moderátorka: „No nie sú len politické odpovede na terorizmus. V Prahe sa o to pokúsila veda. Odborníci z ČVUT totiž vyvinuli špeciálne lavičky z vysoko odolného betónu, ktoré by vraj mali zabrániť podobným útokom ako v Berlíne či predtým vo francúzskom Nice. Škola si systém nechala patentovať."

Boris Kršňák, redaktor: „Experti z ČVUT, ktorý sa už dlhšie snažili vyvinúť špeciálny betón odolný voči výbuchu, sa po útokoch v Nice, kde pod kolesami kamióna zahynuli desiatky ľudí, začali venovať aj mestskému mobiliáru z tohto betónu. Testovali, či by ich prekážku dokázalo prekonať dvanásťtonové vozidlo, akým útočil terorista v Berlíne. Hovorí Josef Fládr z Katedry betónových konštrukcií ČVUT."

Josef Fládr, katedra betónových konštrukcií ČVUT (preklad z češtiny): „Aj keby ten vodič chcel, tak by sme mu zabránili v tom ďalšom pohybe. Tá prekážka proste by pre neho bola neprekonateľná alebo pokiaľ áno, tak by ju prekonal nie v dĺžke rádovo v niekoľkých desiatkach metrov, ale iba meter, dva metre za tú prekážku už by to vozidlo bolo v pokoji."

Boris Kršňák: „Podľa Fládra by do mesiaca mohli pripraviť účinnú ochranu Staromestského námestia v Prahe. Zatiaľ žiadne objednávky nemajú. Ide o novinku, o ktorej svet ešte nie je dostatočne informovaný."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač