FIRST LEGO League v Košiciach

10. 01. 2017

First Lego League ilustračný obr.FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 9  – 16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtísíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a mladí sa vo svojich triedach/kluboch pripravujú v tímoch postavia a naprogramujú roboty, postavené zo stavebníc LEGO, a trénujú na súťaž.

V celej strednej Európe súťaž zastrešuje občianske združenie Hands on Technology. Súťažiaci na Slovensku si môžu vybrať zo 7 regionálnych turnajov  v Petržalke, Poprade, Žiline, Žiari nad Hronom, Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici.

V stredu 11. januára 2017 sa uskutoční FIRST LEGO League v Košiciach v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, Jesenná 5. Súťažiť bude 18 tímov, spolu 138 detí vo veku 9  – 16 rokov, aby predviedli svoje roboty a zabojovali o postup do semifinále.

V dopoludňajšej časti sa tímy predstavia v kategóriách Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. Popoludní sa budú konať na turnajových stoloch robotické hry (Robot Game). Počas nich sa v časovom limite 150 sekúnd budú snažiť tímy pomocou autonómneho robota vyriešiť čo najviac misií.

Témou aktuálneho ročníka je “ANIMAL ALLIES” – Zvieratá a ľudia, na ktorú nadväzuje aj zadanie výskumného projektu: Nájdite spôsob, ako sa kontakt medzi ľuďmi a zvieratami môže zlepšiť.

Turnaj FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. V tomto ročníku je na Slovensku registrovaných 90 tímov. Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Z Košíc postúpia najlepšie 2 tímy z celkového poradia regionálneho kola.First Lego League ilustračný obr.1

Ešte sa uskutočnia  posledné dva regionálne turnaje najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže pre deti a mládež od 9 do 16 rokov na Slovensku vo svojom  deviatom ročníku.

Z piatich regionálnych turnajov postúpilo do semifinále 6 tímov. Tento týždeň sa uskutočnia posledné dva regionálne turnaje, v Košiciach a v Bratislave, z ktorých postúpia ďalšie štyri tímy.

Vstup na jednotlivé turnaje je voľný pre širokú verejnosť, takže aj rodičia môžu sledovať úspechy svojich ratolestí. Atraktívna je najmä popoludňajšia časť.

Informácie a ilustračné foto  nám poskytla Mgr. Mária Hrehová, PhD., tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiach.

Viac informácií o podujatí  nájdete na stránke: FIRST LEGO League súťaž

Uverejnila: MI

 

 

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač