Grantový program Návrat domov nie je riešený systémovo

04. 01. 2017

Grantový program ministerstva školstva, ktorým chcelo prilákať slovenských odborníkov pôsobiacich v zahraničí, aby sa vrátili domov, využili len štyria vedci. Všetci tvrdia, že desaťtisíc eur, ktoré dostali, nebolo pre nich žiadnou motiváciou. Návrat domov nie je riešený systémovo a platmi vo vede Slovensko priepastne zaostáva za zahraničím.

logo Rozhlasová stanica Slovensko (03. 01. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 2/19; Laura Kellöová, Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Zatiaľ len štyria vedci využili grantový program ministerstva školstva, ktorým chcelo prilákať slovenských odborníkov pôsobiacich v zahraničí. Šéf rezortu Peter Plavčan priznáva, že navrátilcov je málo a chce hľadať ďalšie spôsoby. Ekonóm ale upozorňuje, že program Návrat domov nie je riešený systémovo a platmi vo vede Slovensko priepastne zaostáva."

Laura Kellöová, redaktorka: „Jadrový fyzik Michal Chudý získal doktorát vo Viedni, pôsobil v Cambridge a neskôr v Juhoafrickej republike, kde pomáhal riešiť energetickú krízu krajiny. Dnes pôsobí na Slovenskej technickej univerzite. Kým v Afrike začínal s mesačným platom zhruba 3‑tisíc eur, na pozícii odborného asistenta v Bratislave má bezmála 700. Jednorazový príspevok rezortu školstva, 10‑tisíc eur ako absolventovi zahraničnej univerzity, nebol podľa vedca žiadnou motiváciou. Na Slovensko sa po deviatich rokoch vrátil z rodinných dôvodov."

Michal Chudý, jadrový fyzik: „Pre mňa je to pád z 10‑poschodového činžáku, chcel by som povedať dehonestácia akademickej obce, tie platy čo tu sú, keď v Afrike spomeniem toto, tak sa chytajú za hlavu, že akým spôsobom si môžu dovoliť vo vyspelej krajine, ktorá je v EÚ, takýto plat vôbec vysloviť."

Laura Kellöová: „Ďalším trom expertom s viac ako 10‑ročnou praxou vo vedúcej pozícii v zahraničí rezort zaplatil balík 50‑tisíc eur. Svorne sa zhodujú, že im len uľahčil návrat domov, zďaleka však nebol dôvodom pre zmenu pracoviska. Podľa Slovenskej akadémie vied ide o jednorazový príspevok, ktorý však nerieši fungovanie odborníkov v ďalších rokoch. Bilancia štyroch navrátilcov neteší ani ministra školstva Petra Plavčana."

Peter Plavčan, minister školstva: „Je to malý počet. Budeme prijímať ďalšie opatrenia, ako je napríklad aj podpora ich života v rámci Fondu na podporu vzdelávania, kde je možnosť mladým vedcom dať pôžičky do 35 rokov."

Laura Kellöová: „Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce víta, že v programe Návrat domov sa vláda snaží prilákať odborníkov. Nízky záujem však podľa neho poukazuje na zlé nastavenie systému. Dlhodobo totiž Slovensko platmi vo vede a výskume priepastne zaostáva za zahraničím. Navyše tunajší systém často neuznáva dosiahnutú kvalifikáciu vedca v zahraničí."

Martin Kahanec, Stredoeurópsky inštitúty pre výskum: „Na jednej strane kvalitný Slovák môže zajtra byť profesorom na Harvarde, keď má teda tie prístupy, ale kvalitný profesor z Harvardu nemôže byť profesor na Slovensku, až po takej procedúre, ktorú on alebo ona nebude akceptovať, aby sa jej podrobil a možno dokonca nespĺňať."

Laura Kellöová: „V otázke financií sa odborníci zhodujú, že platmi vo vede sa ešte dlho zahraničiu výraznejšie nepriblížime. A hoci sa podmienky a vybavenie u nás postupne zlepšujú, navrátilci budú musieť zvažovať, či sa im návrat domov vôbec oplatí. Laura Kellöová, RTVS."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
grant

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač