Ministerstvo školstva zaplatí za databázy

12. 01. 2017

V najbližších dňoch by mali mať slovenskí vedci opäť prístup do celosvetových vedeckých databáz. Odpojenie prístupov zo strany Elsevieru k januáru 2017 nebolo vopred avizované. Ak by o tom ministerstvo vedelo, pristúpilo by k aktuálnemu riešeniu, to znamená k poskytnutiu financií z rozpočtu skôr, aby nedošlo k výpadku.

Televízna stanica STV 1_logo(11. 1. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 7/24; Elena Senková, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Dlhy Centra vedecko-technických informácií zaplatí Ministerstvo školstva zo svojho rozpočtu. V najbližších dňoch by tak slovenskí vedci opäť mali mať prístup do celosvetových vedeckých databáz."

Elena Senková, redaktorka: „Do konca roka 2015 mali slovenskí vedci prístup k celosvetovým vedeckým databázam cez projekt platený z eurofondov. V roku 2016 však úradníci nestihli pripraviť nový projekt a keďže vydavateľov nevyplatili, niektorí od prvého januára 2017 prístup zablokovali. Pôvodný eurofondový projekt skončil v roku 2015. Ministerstvo vie teda už vyše roka o tomto probléme. Prečo čakalo, kým sa vypnú prístupy do databáz?"

Eva Koprena, hovorkyňa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: „Odpojenie prístupov zo strany Elsevieru k januáru 2017 nebolo vopred avizované. Ak by sme o tom vedeli, pristúpilo by sa k aktuálnemu riešeniu, to znamená k poskytnutiu financií z rozpočtu skôr tak, aby nedošlo k výpadku."

Elena Senková: „Hnutie OĽaNO vyzvalo premiéra, aby odvolal ministra školstva. Podľa Igora Matoviča spáchal Peter Plavčan zločin na slovenskej vede. Minister však nepripúšťa, že by niektorý z jeho úradníkov situáciu podcenil."

Elena Senková: „A nie je to hanba, že sa to vôbec stalo?"

Peter Plavčan, minister školstva SR: „Určite nie, sú tam iné problémy, ten problém je širší. Ide o to napríklad, že tento projekt teoreticky by mohol byť už dávnejšie schválený v minulom roku, len päťdesiat percent prístupov z týchto databáz je Bratislavský kraj. Bratislava má špecifické postavenie pri čerpaní eurofondov."

Elena Senková: "Keďže eurofondy bude môcť Slovensko čerpať len do roku 2020, ministerstvo hľadá iný spôsob, ako platiť za prístup do vedeckých databáz. Napríklad v Českej republike ich v menšom podiele spolufinancujú aj vedecké inštitúcie a vysoké školy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
veda, výskum

Tlač