Na Slovensko sa vrátili štyria špičkoví vedci

04. 01. 2017

Šéf rezortu školstva priznáva, že zatiaľ navrátilcov nie je veľa. Akademici, ktorých oslovili redaktori Televíznej stanice STV 1 hovoria, že ak chce vláda prilákať na Slovensko kvalitných ľudí, mali by sa viaceré veci zmeniť.

logo Televíznej stanice STV 1 (03. 01. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/29; Daniela Hajčáková, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Štát prilákal na Slovensko štyroch odborníkov a absolventov zo zahraničia, teraz pracujú najmä na univerzitách. Ide o výsledky projektu Návrat domov, rezort školstva ho spustil pred rokom. Minister Peter Plavčan priznáva, že navrátilcov je zatiaľ málo."

Daniela Hajčáková, redaktorka: „Martin Kolísek pracoval na univerzite v Berlíne, kde viedol vlastnú vedeckovýskumnú skupinu. Študuje, ako môže nedostatok horčíka vplývať na vznik Parkinsonovej choroby. Mohlo by to pomôcť pri prevencii aj pri liečbe choroby. Teraz pracuje v martinskom centre pre biomedicínu."

Martin Kolísek, vedec, BioMed Martin: „Som zistil, že sú tu obrovské možnosti a ponúkli mi, dali mi možnosť v podstate k tomu, aby som tu si preniesol tento projekt z Nemecka.

Daniela Hajčáková: „Martin Kolísek je jedným zo štyroch odborníkov a absolventov, ktorí sa vrátili na Slovensko v rámci programu Návrat domov. Môžu pribudnúť ďalší, ministerstvo teraz vyhodnocuje ďalšie kolo. Šéf rezortu školstva priznáva, že zatiaľ navrátilcov nie je veľa. Akademici, ktorých sme oslovili hovoria, že ak chce vláda prilákať na Slovensko kvalitných ľudí, mali by sa viaceré veci zmeniť. Priepastné rozdiely v platoch, problémy pri uznávaní kvalifikácie, ktorú dostanú v zahraničí, aj zavedenie excelentných grantov, ktoré by garantovali vedcom kvalitný výskum za viac peňazí a na viac rokov."

Martin Kahanec, Ekonomická univerzita v Bratislave a CELSI: „Musíme ten náš systém otvoriť, aby my sme tých ľudí zvonku, ktorí mnohí majú záujem prísť domov, vrátiť sa na Slovensku, aby sme ich mohli absorbovať, aby sme im mohli dať tie pozície alebo tú rolu, ktorú oni si vybudovali aj v zahraničí. Bez toho, aby sa museli boriť s administratívnymi problémami."

Daniela Hajčáková: „Program Návrat domov spustilo ministerstvo pred rokom. Má prilákať absolventov prestížnych zahraničných univerzít a odborníkov z rôznych oblastí, aby svoje vedomosti zúročili doma. Absolventi dostanú desaťtisíc eur, Slováci, ktorí pracovali na vedúcej pozícii v zahraničí viac ako desať rokov, päťdesiattisíc eur. Vedci vítajú, že sa vláda snaží prilákať odborníkov domov. Martin Kolísek však dodáva, že jeho primárnou pohnútkou na návrat boli rodinné dôvody."

Martin Kolísek: „Keď človek už je v nejakej pozícii a trebárs má neporovnateľne vyšší príjem oproti vedcovi na Slovensku, tak nemyslím si, že primárne sa pozerá na to, že bude mať nejaký profit z tej jednorazovej odmeny."

Daniela Hajčáková: „Minister verí, že nové opatrenia by mohli zlepšiť situáciu najmä pre mladých výskumníkov. Po novom môžu napríklad získať pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Ministerstvo dolaďuje aj podmienky, za ktorých by slovenský postdoktorandi mohli ísť na stáž a venovať sa svojmu projektu na českých výskumných pracoviskách."

Peter Plavčan, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Budeme prijímať ďalšie opatrenia, ako je napríklad aj možnosť prideľovať granty v rámci bilaterálnych, bilaterálnych zmlúv o vedecko‑ technickej spolupráci s jednotlivými štátmi."

Daniela Hajčáková: „Odborníci sa zhodujú, že aj keď sa vybavenie a podmienky u nás pomaly zlepšujú a pribúdajú vedecké parky, vracajúci sa vedci budú musieť stále zvažovať, či sa im návrat do domoviny oplatí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

 (MI)

Kľúčové slová:
grant

Odbory vedy a techniky:
Iné

Grantový program Návrat domov nie je riešený systémovo

Tlač