Pátranie po bunkách

02. 01. 2017

O našich chemikoch sa píše vo svetových časopisoch. Dôvodom je internetový vyhľadávač, ktorý pomôže napríklad lekárom oveľa rýchlejšie diagnostikovať zákerne choroby.

logo Televíznej stanice Markíza(01. 01. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 16/23; Dávid Vido, Zlatica Švajdová Puškárová)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Rozvírili pokojné vody vedeckého sveta. O našich chemikoch sa píše vo svetových časopisoch. Dôvodom je internetový vyhľadávač, ktorý pomôže napríklad lekárom oveľa rýchlejšie diagnostikovať zákerne choroby."

Dávid Vido, redaktor: „Na internete vyhľadávame denne milióny informácií, kedy nám ide autobus alebo čo bude na obed. Ak sa však lekár či vedec objavujúci liek chcel dozvedieť niečo o nejakej bunke, tak nemohol. Neexistoval spôsob, ako to hľadať. Tento muž so svojím tímom prišiel na to, ako parametre bunky premeniť na text."

Róbert Mistrík, chemik: „Využili sme ohromnú silu internetových vyhľadávačov na hľadanie neznámych látok."

Dávid Vido: „Túto metódu nazvali Splash. Vďaka nej sa o slovenských chemikoch písalo v tom najprestížnejšom vedeckom časopise."

Róbert Mistrík: „Je to po štrnástich rokoch, čo sa to podarilo niekomu z domácej inštitúcie."

Dávid Vido: „Tvorca vyhľadávača porovnáva prácu chemikov s detektívmi."

Róbert Mistrík: „Tak ako kriminalisti hľadajú odtlačky prstov v databáze, my hľadáme chemické látky v databáze hmotnostných spektier."

Vladimír Pätoprstý, chemik SAV: „Tým pádom sa dostávame k najnovším výsledkom a keď potrebujeme identifikovať nejaké molekuly, tak vlastne vieme to okamžite."

Dávid Vido: „Toto je pre človeka neviditeľný svet, no je základom existencie. Ľudské telo je pre odborníkov stále jedna veľká neznáma."

Róbert Mistrík: „Lebo pokiaľ nevieme, z čoho sa skladá človek, nepohneme sa dopredu pri výskume zákerných chorôb."

Dávid Vido: „Dôležité je to aj pre chemika Vladimíra Pätoprstého, ktorý sa špecializuje na odhaľovanie vzácnych chorôb u detských onkologických pacientov."

Vladimír Pätoprstý: „Je veľmi dôležité, aby sa prišlo na túto diagnózu včas, pretože včasná diagnostika môže zachrániť naozaj mnohé detské životy."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy, inovácie, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Slovensko: Látky v našom tele

Tlač