Peter Plavčan: Univerzity a SAV majú pripraviť návrh štátnej vednej politiky

23. 01. 2017

Špičkové slovenské univerzity a Slovenská akadémia vied (SAV) by mohli viac prehovoriť do smerovania a rozvoja vedy na Slovensku. Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) ich požiadal, aby pripravili svoj pohľad na štátnu vednú politiku. 

logo Rozhlasová stanica Lumen(22. 01. 2017; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 7/23; Júlia Kavecká)

Júlia Kavecká, moderátorka: „Špičkové slovenské univerzity a Slovenská akadémia vied by mohli viac prehovoriť do smerovania a rozvoja vedy na Slovensku. Minister školstva Peter Plavčan ich požiadal, aby pripravili svoj pohľad na štátnu vednú politiku. V zahraničí je podľa jeho slov takýto postup bežný."

Peter Plavčan (nom. SNS), minister školstva: „Považujem to za veľmi dôležité napriek tomu, že štátna vedná politika sa pripravuje napríklad za účasti expertov, prerokúva sa v Rade pre vedu a inovácie, ale takisto by som bol rád, keby aj zdola vyšla iniciatíva a aby takisto pripravili tézy alebo zásady takéhoto dokumentu z ich pohľadu."

Júlia Kavecká: „Vedci tento postoj vítajú. Podľa nich takýto dokument na Slovensku doteraz chýbal. Slovenská akadémia vied, ale aj špičkové univerzity už dokonca podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka iniciatívne pripravili tézy takéhoto dokumentu. Po ich odsúhlasení v pracovnej skupine ju chcú rozšíriť o reprezentantov hospodárskej sféry, aby tézy dopracovali do podoby štátnej vednej a inovačnej politiky."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , veda

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač