Rezort školstva už vyriešil problém s databázami

20. 01. 2017

Prístup do svetových vedeckých databáz by mali mať vedci v najbližších dňoch. K podpisu licenčných zmlúv s dodávateľmi a k úhrade platieb dôjde ihneď po ukončení riadneho procesu verejného obstarávania. Prístupy v tomto prechodnom období majú ostať zachované.

Rozhlasová stanica Expres_logo(18. 1. 2017; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 3/5; Zuzana Gajdošíková, Mariana Tökölyová)

Mariana Tökölyová, moderátorka: „Naši vedci budú môcť opäť naplno pracovať. Ministerstvo školstva už vyriešilo problém s databázami, kde sú najnovšie vedecké poznatky z celého sveta, a vedci sa k nim nemohli od začiatku roka dostať. Viac Zuzana Gajdošíková."

Zuzana Gajdošíková, redaktorka: „Prístup do svetových vedeckých databáz by mali mať vedci do konca týždňa. Potvrdila nám to hovorkyňa rezortu školstva Eva Koprena."

Eva Koprena, hovorkyňa ministerstva školstva: „K podpisu licenčných zmlúv s dodávateľmi a k úhrade platieb dôjde ihneď po ukončení riadneho procesu verejného obstarávania. Prístupy v tomto prechodnom období majú ostať zachované."

Zuzana Gajdošíková: „Šéf Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík opätovný prístup k databázam privítal."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Pre nás to znamená aj to, že záverečné správy, ktoré jednotlivé ústavy pripravujú v horizonte do konca mesiaca, budú plnohodnotne vybavené informáciami o publikáciách vedeckých pracovníkov a o odozvách na tieto práce."

Zuzana Gajdošíková: „Minister Peter Plavčan už predtým odmietol, že by situáciu s vecami podcenil, keď za ne nezaplatili. Zároveň avizoval, že bude musieť prehodnotiť ich financovanie. Peniaze by na ne mohli ísť zo štátneho rozpočtu a zároveň aj od tých, ktorí tieto databázy využívajú. Podobným spôsobom to funguje napríklad v susednom Česku."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
CVTI SR, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy , Iné

Tlač