Slovenské predsedníctvo – zaujímavé štatistiky

03. 01. 2017

logo  predsedníctva SR v Rade EÚPredsednícky web www.eu2016.sk pripravil niekoľko zaujímavostí a štatistík z podujatí, ktoré sa konali počas predsedníctva SR v Rade Európskej únie.

V Bruseli sa konalo 1212 zasadnutí na úrovni pracovnej skupiny, výboru, veľvyslancov či ministrov, v priemere 3 až 4 zasadnutia denne. Väčšinou dní sa využívali tri plné tlmočnícke tímy.

Napríklad pod vedením tímu ECOFIN sa konalo zhruba 135 stretnutí na expertnej úrovni v rámci pracovných skupín, t. j. o 59 zasadnutí viac ako LU PRES a o 28 viac ako NL PRES. ECOFIN tímu sa podarilo dosiahnuť celkovo 27 dohôd, či už na úrovni Rady, alebo s Európskym parlamentom.

Tím ENVI, ktorí má na konte napríklad ratifikovanú Parížsku dohodu či dohodu s Európskym parlamentom na nariadení k ortuti, rokoval 41-krát v rámci pracovnej skupiny životné prostredie a ďalších 46-krát k medzinárodným otázkam.    

Vo výboroch Európskeho parlamentu sa konalo celkovo vyše 30 vystúpení ministrov, resp. štátnych tajomníkov – väčšia časť z nich predstavovala prezentáciu priorít pri predsedníckom štarte. V pléne Europarlamentu to boli 2 vystúpenia predsedu vlády R. Fica a 25 ďalších vystúpení v mene Rady EÚ alebo v mene šéfky európskej diplomacie Mogherini. Na tejto pôde nás zastupoval predovšetkým štátny tajomník Ivan Korčok ako hlavná tvár predsedníctva v EP.

Približne 600 strán mali najrozsiahlejšie podklady spracované expertmi Stáleho zastúpenia v súvislosti s predsedníctvom. Išlo o prezentáciu priorít na zasadnutí Konferencie šéfov europarlamentných výborov, kde nás zastupoval I. Korčok. 

Celkovo 1074 zahraničných novinárov cestovalo na Slovensko, aby spravodajsky pokrylo top politické podujatia predsedníctva – konkrétne návštevu Európskej komisie, Bratislavský summit a neformálne zasadnutia Rady. Najväčší počet pritiahol práve Bratislavský summit a neformálny ECOFIN pod taktovkou ministra financií Petra Kažimíra.

Predsednícky web www.eu2016.sk sa tešil vysokej návštevnosti – 188 803 používateľov (IP adresy); 840 547 zobrazení stránky. Najväčším záujem bol o anglickú (48 percent) a slovenskú (44 percent) jazykovú mutáciu. Najväčším lákadlom webu boli sekcie Politické a expertné podujatia; Program a priority; Tlačové správy; ale aj Pohraj sa s logom. 

Zdroj:

Predsednícky web www.eu2016.sk

Uverejnila: MI

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač