Slovensko: Látky v našom tele

02. 01. 2017

V svetovom vedeckom tíme, v ktorom je aj jeden Slovák, vyvinuli metódu vyhľadávania neznámych chemických látok práve vďaka nám všetkým dobre známemu prehliadaču Google. Údajne sú tak bližšie k vyskúmaniu príčin smrteľných chorôb, čo môže lekárom pomôcť pri úspešnej liečbe.

logo TV JOJ(30. 12. 2016; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 17/22; Erika Barkolová , Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „V už takmer uplynulom roku žali úspechy aj naši vedci. V svetovom vedeckom tíme, v ktorom je aj jeden Slovák, vyvinuli metódu vyhľadávania neznámych chemických látok práve vďaka nám všetkým dobre známemu prehliadaču Google. Údajne sú tak bližšie k vyskúmaniu príčin smrteľných chorôb, čo môže lekárom pomôcť pri úspešnej liečbe."

Erika Barkolová, redaktorka: „Pýtate sa – to naozaj je stále v našom ľudskom tele toľko nepoznaných látok?"

Dr. Robert Mistrík, vedec: „Je to paradox 21. storočia, že nevieme čo sa v nás nachádza, ale postupne sa snažíme na túto informáciu prísť."

Erika Barkolová: „Ako sa hovorí, tu je pes zakopaný. Bez týchto informácií sa v liečbe rakoviny, diabetu či Alzheimerovej choroby nepohneme ďalej."

Dr. Robert Mistrík: „Nie je možné hľadať príčiny chorôb bez toho, aby sme poznali, čo sa v ľudskom organizme nachádza. To je kľúčová informácia."

Erika Barkolová: „Na tak zložité zistenie neznámych látok stačí v prvom rade kvapka krvi."

Dr. Robert Mistrík: „Odobrali by sme vám krv a zisťovali sme, aké látky sa nachádzajú vo vašom organizme."

Erika Barkolová: „Následne vedci určia takzvané odtlačky prsta, ktoré sú podobne ako u ľudí jedinečné pre každú jednu chemickú látku."

Dr. Robert Mistrík: „Tu máme odtlačok prsta tohto kofeínu. Tieto látky podrobíme analýze, zistíme ich spektrá, ich odtlačky prstov a pomocou internetového vyhľadávača Google zisťujeme, aká látka sa na internete nachádza a čo je to zač. A na základe tejto informácie dokážeme určiť presnú identitu látky."

Erika Barkolová: „Internetová vyhľadávač presne vie, čo so zakódovanými odtlačkami prstov jednotlivých látok robiť."

Dr. Robert Mistrík: „Prehľadáva všetky webové stránky na svete a textové znaky on indexuje, čiže on si to uloží do svojej databázy a keď niekto zadá nejaké slovo, tak porovná to so svojou databázou a vyhodí výsledok."

Erika Barkolová: „Slovák doktor Mistrík sa stal súčasťou svetového vedeckého tímu približne pred rokom. Výnimočnosť tohto vedeckého počinu potvrdil aj článok v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov na svete."

Dr. Robert Mistrík: „A po 14 rokoch je to prvýkrát, čo slovenská inštitúcia sa podieľala na výskume, ktorý bol publikovaný v Nature Biotechnology."

Erika Barkolová: „Erika Barkolová, televízia JOJ."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, technológie, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Pátranie po bunkách

Tlač