Vírusy milujú zimu
Túto zimu ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestačia vypisovať péenky. A to by mnohí povedali, že v takých silných mrazoch vymrznú aj vírusy. Opak je však pravdou, tým je teraz sveta žiť. V mínusových teplotách si hovejú a dokonca v nich dokážu prežiť niekoľko rokov.
(10. 01. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 6/30; Henrieta Hajtová, Zlatica Švajdová Puškárová, Patrik Švajda)
Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Túto zimu ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestačia vypisovať PN‑ ky."
Patrik Švajda, moderátor: „A to by mnohí povedali, že v takých silných mrazoch vymrznú aj vírusy. Opak je ale pravdou."
Zlatica Švajdová Puškárová: „V mínusových teplotách dokážu prežiť aj niekoľko rokov."
Henrieta Hajtová, redaktorka: „Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou."
Július Hodosy, lekár urgentného príjmu, UNB, LF UK: „V suchom vzduchu tieto kvapôčky majú tendenciu sa rozbíjať na menšie a tým zostávajú vo vzduchu dlhšie."
Henrieta Hajtová: „Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a hneď spadnú na zem. Preto aj šanca, že ich vdýchneme je oveľa menšia. Navyše teraz v zime sa nám v snahe šetriť teplo sťahujú cievy, najmä na sliznici nosa, krku a priedušiek, čo prispieva k tomu, že vírusy do nášho tela preniknú ľahšie."
Július Hodosy: „Krv, ktorá tam prúdi, nosí biele krvinky, obnovuje sliznice a nosí minerály. Pokiaľ tieto chýbajú, tak jednoducho tie vírusy ľahšie preniknú cez tieto naše prirodzené bariéry."
Henrieta Hajtová: „A aby toho nebolo málo, vírusy milujú práve zimu a mráz."
František Čiampor, virológ, SAV: „Vírusy nezmrznú v zime, chrípka sa udržiava napríklad pri mínus šestnástich stupňoch v laboratóriách desaťročia."
Henrieta Hajtová: „K týmto pre vírusy skvelým podmienkam pridajme ešte fakt, že kvôli nedostatku slnka nám chýba vitamín D, ktorý štartuje imunitné procesy v našom tele. Keďže na ochorenie vplýva viacero faktorov, aj imunitu si musíme posilňovať hneď niekoľkými spôsobmi."
František Čiampor: „Mali sme sa dať zaočkovať proti chrípke, hneď na začiatku zimy. Teraz akurát nechodiť do priestorov, kde je strašne veľa ľudí, veľa vetrať, dodržiavať osobnú hygienu."
Július Hodosy: „Otužovanie, sauny, vitamín D, zvlhčovanie vzduchu v domácich prostrediach napríklad, aj v prostrediach, kde sa vyskytuje viacero ľudí."
Henrieta Hajtová: „Keď už choroba prepukne do tridsiatich ôsmich stupňov, niektorí lekári radia neznižovať teplotu, nech sa naše telo s vírusmi popasuje ako má a ležať. Navyše podľa vedcov prekonaná chrípka zdravým jedincom niekedy zabezpečí rovnakú ochranu ako očkovanie."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:virológia
Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?