Výnimočný objav slovenských egyptológov
Výnimočný nález slovenských archeológov v Egypte. Odkryli pohrebisko a obydlia Hyksónov. Neznámy národ vládol v Egypte pred tritisíc rokmi a dodnes je zahalený rúškom tajomstva.
(24. 01. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/23; Elena Senková, Janette Štefánková)
Janette Štefánková, moderátorka: „Výnimočný nález slovenských archeológov v Egypte. Odkryli pohrebisko a obydlia Hyksónov. Neznámy národ vládol v Egypte pred tritisíc rokmi a dodnes je zahalený rúškom tajomstva."
Elena Senková, redaktorka: „Slovenskí egyptológovia spolu s poľskými kolegami skúmajú lokalitu Tell el‑Retábí deväť rokov. Zatiaľ posledná výprava v máji 2016 mala dramatický spád. Pre problémy so získaním bezpečnostných povolení mohli archeológovia kopať len osem dní. Napriek tomu sa im podarilo objaviť niekoľko hrobov z druhého prechodného obdobia."
Lucia Hulková, archeologička, OREA, Rakúska akadémia vied: „Našli sme nevykradnutý hrob ešte z obdobia, ktoré je medzi egyptológmi ešte stále veľmi diskutované. Nevieme, čo sa vlastne počas tohto obdobia stalo, a preto sú naše výsledky naozaj svetovou, veľmi ako dôležité pre svet egyptológie."
Elena Senková: „Hyksóskeho bojovníka pochovali spolu s dýkou, s drevenou rukoväťou a kamennou hlavicou. Starí Egypťania prezývali Hiksósov Aziati, no historici doteraz nevedia, odkiaľ presne Hiksósovia do Egypta prišli. Uvažujú nad Sýriou, Palestínou či Mezopotámiou. Starí Rimania spájali Hiksósov s Hebrejmi a exodom z Egypta."
Jozef Hudec, egyptológ, ústav orientalistiky SAV: „Hrobky, ktoré tam vykopávame a kostry, ktoré tam sú objavované, tak budeme spolupracovať s rakúskym veľkým grantom európskym pána profesora ..., kde sa bude skúmať DNA. A vlastne na tom základe sa budeme snažiť zistiť, odkiaľ tí Hiksósi vlastne prišli."
Elena Senková: „Hiksósovia sú v súčasnosti chápaní skôr ako nepriatelia Egypta, no výskum slovensko‑poľského tímu ukazuje niečo iné."
Lucia Hulková: „Samotné obdobie, kedy Hyksósovia v Egypte boli, vyzerá mierumilovne. Zatiaľ sme nenašli nejaké veľké deštrukčné horizonty, ktoré by svedčili o tom, že prišla nejaká invázna armáda a všetkých povraždila."
Jozef Hudec: „Okrem toho, že teda priniesli kone a koče, tak priniesli tiež vyspelejšie zbrane. Keď ich vlastne vplyv oslabol, tak aj vďaka týmto novým vplyvom sa egyptská ríša rozrástla a stala takou mohutnou a mocnou. Výsledky výskumu v lokalite Tell el‑Retábí prezentovali Egyptológovia v rámci cyklu prednášok Výpravy do starovekého Egypta. Múzeum mesta Bratislavy ich organizuje šiesty rok a tento ročník predstaví ešte jedenásť prednášok."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:historické vedy a archeológia
Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?