Bratislava/Londýn: Mikročipmi proti dopingu?

18. 10. 2017

Doping je vždy krok pred tými, ktorí ho odhaľujú. Aj preto sa boj proti nemu pritvrdzuje, aj modernizuje. Aktuálne by mali výrazne pomôcť najnovšie technológie – mikročipy, ktoré budú mať športovci vo vlastnom tele.

logo Televíznej stanice JOJ(17. 10. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 17/19; Marika Dulajová/Ján Mečiar; Lucia Barmošová)

Ján Mečiar, moderátor: „Doping je vždy krok pred tými, ktorí ho odhaľujú. Aj preto sa boj proti nemu pritvrdzuje, aj modernizuje."

Lucia Barmošová, moderátorka: „Aktuálne by mali výrazne pomôcť najnovšie technológie – mikročipy, ktoré budú mať športovci vo vlastnom tele."

Marika Dulajová, redaktorka: „Už tu boli rôzne testy, teraz sú to biologické pasy a zdá sa, že nie je ďaleko čas, keď boj s dopingom prekročí akúsi hranicu science fiction. Na rade sú vraj totiž mikročipy, ktoré by mali byť implantované do tela športovcov. S týmto návrhom vystúpil pred niekoľkými dňami výkonný šéf Svetovej asociácie olympionikov Mike Miller, a to na Antidopingovom fóre v Londýne."

Žaneta Csáderová, riaditeľka Antidopingovej agentúry Slovenska: „Tak prvé dopingové kontroly sa uskutočnili u koní. Teraz momentálne sa preberá čipovanie psov ako možný prostriedok odhaľovania antidopingových porušení a v budúcnosti taktiež môže byť aj zváženie tejto alternatívy na odhaľovanie nekalých praktík športovcov."

Marika Dulajová: „Aktuálne sa debatuje o tom, či s mikročipmi môžu športovci manipulovať na diaľku. Tí však vidia problém niekde úplne inde."

Anna Oroszová, pralympijská reprezentantka SR (telefonát): „Určite som zásadne proti tomu. Ja celkovo ako cudzie telesá v svojom tele nemám rada."

Juraj Tarr, reprezentant SR v rýchlostne kanoistike (telefonát): Určite proti, lebo to už nebudeme mať žiadnu slobodu. Budem si pripadať ako v nejakom tábore, že budeme, že každý jeden krok sa vždy bude vedieť o nás."

Neuvedený (telefonát): „Je veľmi ťažko teraz ešte hovoriť o tom, že ako to bude vyzerať a kam to celé bude smerovať."

Zuzana Rehák‑Štefečeková, reprezentantka SR v streľbe (telefonát): „Ja som určite zásadne proti tomu, že mi to príde, už potom, s prepáčením, zaštepené ako kravy."

Marika Dulajová: „Mike Miller však na slová o tom, že by sa čipy nemali skúšať na ľuďoch, odpovedal jasne."

(text v obraze)

Mike Miller Výkonný šéf Svetovej asociácie olympionikov: „Sme národ milovníkov psov, a predsa sme pripravení čipovať ich a nezdá sa, že by sme im ubližovali. Tak prečo nie sme pripravení čipovať aj samých seba.

Marika Dulajová: „Tak prečo nie sme pripravení čipovať aj samých seba.“

Žaneta Csáderová: „Osobne si myslím, že v prvom rade sa jedná o najvýkonnejších športovcov, ktorí výrazne zasahujú do výsledkov."

Marika Dulajová: „Zavedenie čipov do tela športovcov ako spôsob boja proti dopingu, zdá sa, čaká ešte veľká debata, a to nielen pokiaľ ide o etickú stránku, ale aj tú právnu."

Neuvedený (telefonát): „Už raz keď to jeden povie, že áno, potom už by to mali podľa mňa skoro všetci to brať."

Marcel Lomnický, reprezentant SR v atletike (telefonát): „Je to zaujímavá novinka a ja som len za to. Tým, že som veľmi proti užívaniu zakázaných látok a samozrejme, že by som si aj ja dal zaviesť."

Anna Oroszová (telefonát): „Ja som ako športovec proti tomu, ale zase keby som nemala kvôli tmu ísť na olympiádu, že nie som začipovaná, tak určite by som do toho išla."

Marika Dulajová: „Marika Dulajová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Lekárske vedy

Tlač