Bratislava: Národná cena za dizajn 2017

17. 10. 2017

Slovensko sa vo svete môže chváliť aj krásnym dizajnom bežných vecí. Tými môžu byť poháre, lyže, či slnečné okuliare. A práve tieto produkty patria medzi jedny z ocenených, ktoré získali ocenenie v súťaži Národná cena za dizajn.

logo Televíznej stanice JOJ(14. 10. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 19/20; Martina Karasová /Andrea Pálffy Belányiová)

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Slovensko sa vo svete môže chváli nielen peknými Slovenkami, ale aj krásnym dizajnom bežných vecí. Tými môžu byť poháre, lyže, či slnečné okuliare. A práve tieto produkty patria medzi jedny z ocenených, ktoré získali pomyselnú korunku krásy v súťaži Národná cena za dizajn."

Martina Karasová, redaktorka: „Dizajnéri dávaj veciam nový tvar a nám aj nový pohľad na veci, že sa dajú robiť aj inak. Slnečné okuliare ozdobia nejednu hlavu. Pridanou hodnotou tých, ktoré boli ocenené je aj to, že sú vyrobené z bioplastu. Jazdiť po svahoch sa dá tiež štýlovo, a to s lyžami, ktoré získali prvú cenu v kategórii Profesionálny dizajn."

Viktor Devečka, výherca v kategórii profesionálny dizajn: „Funguje na princípe, že máte dve rozdielne hrany na pravej a ľavej strane."

Martina Karasová: „Jedna hrana je zameraná na agresívnejší štýl a druhá hrana na hravý štýl lyžovania. Výmenou pravej lyže za ľavú a naopak sa tak dajú striedať dva štýly jazdy. Pri tejto váze sa o dizajn postarala samotná príroda. Okrem na nej pilne pracovalo až 40 tisíc spolupracovníkov, a to včiel. Výroba trvala jeden týždeň a zrejme to stálo za to, keďže si autor vázy odniesol cenu poroty."

Tomáš Gabzdil Libertíny, výherca ceny poroty: „Budúcnosť priemyslu možno spočíva aj priamo v kolaborácii, alebo teda v spolupráci s prírodou a nielen technologickými procesmi dosiahnuť nejaké produkty."

Martina Karasová: „Ceny za dizajn sa udeľovali už po 14.‑krát. Do finále postúpilo 66 diel, ktoré sú vystavené v Slovenskom múzeu dizajnu. Návštevníci si tu tak môžu pozrieť to najlepšie zo slovenského produktového dizajnu za uplynulé 2 roky."

Maroš Shmidt, vedúci Slovenského múzea dizajnu SCD: „Národná cena za dizajn má za cieľ nielen motivovať dizajnérov, ale stimulovať aj tých našich výrobcov, aby od dizajnérov si pýtali ten dizajn a zaplatili im."

Anna Macaláková, riaditeľka J&T banky: „Dlhodobo sme sa spájali s umením v našej banke a jeho rôznymi formami. A takisto aj podpora dizajnu nám prišla ako vhodná, takisto nejakým spôsobom zastrešuje nejakú časť nášho kultúrneho dedičstva, ktoré by sme radi  sprístupnili čoraz širšej verejnosti."

Martina Karasová: „Nielen súťažiaci, ale aj porotcovia a odovzdávatelia cien si dali záležať. Dress code na akcii bol na tému, ako inak, dizajn. Martina Karasová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
dizajn

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač