Bratislava: Špičkoví vedci u nás

17. 10. 2017

Po prvý raz v histórii sa vedci z celého sveta pôsobiaci v CERN-e stretli v Bratislave. Práve tu usporiadali svoju výročnú konferenciu a hlavnou témou bol vesmír.

logo Televíznej stanice JOJ(13. 10. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 15/19; Klaudia Suchomel Guzová/Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: „Zo spoločnosti, ktorá sa zišla v Bratislave, by mal radosť aj Albert Einstein. Špičkoví vedci z Ameriky, Európy, Ázie a Afriky sa stretli, aby si vymenili svoje skúsenosti, vyhodnotili doterajšie experimenty a spriadali ďalšie plány."

Klaudia Suchomel Guzová, redaktorka: „Po prvý raz v histórii sa vedci z celého sveta pôsobiaci v CERN-e stretli v Bratislave. Práve tu usporiadali svoju výročnú konferenciu a hlavnou témou bol vesmír. Raz do roka sa špičkoví vedci sveta stretávajú zakaždým v inom meste. Minulý rok to bol New York, budúci rok to bude Tokio. To, že tento raz zamierili do Bratislavy nebola náhoda."

Karl Jakobs, profesor fyziky, Univerzita Freiburg, Nemecko (preklad z nemčiny): „Univerzity v Bratislave a Košiciach sú súčasťou projektu od samého začiatku, teda od roku 1992 a tohto roku je to také pripomenutie si 25. výročia."

Klaudia Suchomel Guzová: „Viac ako 300 najvýznamnejších vedeckých kapacít z celého sveta hostil práve 15‑členný slovenský vedecký tím. Pred 5 rokmi sa im spoločne podaril výnimočný objav novej častice, ktorá vznikla ako prvá pri veľkom tresku. V experimentovaní pokračujú."

Stanislav Tokár, vedúci Katedry jadrovej fyziky, UK Bratislava: „Hľadáme takzvanú novú fyziku, to čo máme veľmi dobre sedí s našimi teoretickými predstavami, ale predsa len nevieme vysvetliť také veci, ako je tmavá hmota."

Klaudia Suchomel Guzová: „Zatiaľ síce nevedia povedať čo konkrétne tento výskum prinesie do praktického života, vďaka vedcom z CERN-u však napríklad dnes používame web, ktorý vznikol práve tam, alebo tiež najmodernejšie postupy v súčasnej medicíne."

Stanislav Tokár: „Napríklad pozitrónová emisná tomografia, alebo protónová terapia."

Pavol Strižinec, Ústav experimentálnej fyziky, SAV Košice: „Prenos do praxe je niekedy veľmi neočakávaný, avšak nie je dopredu predpovedateľný."

Klaudia Suchomel Guzová: „Nedalo sa nám neopýtať, či veria v UFO."

Pavol Bartoš, vedecký asistent: „To, že by sme boli na svete jediní je dosť málo pravdepodobné."

Klaudia Suchomel Guzová: „Slovenských vedcov za ich prácu kolegovia ocenili. Príležitosť pohostiť špičkové vedecké kapacity v Bratislave sa podľa nich najmenej najbližších 10 rokov nezopakuje. Klaudia Suchomel Guzová, televízia JOJ."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač