Digitálna transformácia slovenských firiem

09. 10. 2017

Slovenské firmy sa čoraz viac spoliehajú na technológie. Digitálnou transformáciou prešla už viac než polovica slovenských podnikov, vyplýva z prieskumu agentúry GfK a ďalšia tretina ju plánuje zrealizovať do jedného roka. Odborníci sa zhodujú, že moderné technológie menia spôsoby podnikania a stávajú sa súčasťou konkurenčného boja.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(08. 10. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; por. 12/13; Marek Segíň/Peter Kollárik)

Peter Kollárik, moderátor: „Slovenské firmy sa čoraz viac spoliehajú na technológie. Papiere nahradzujú počítačmi a zdĺhavú komunikáciu jedným kliknutím. Digitálnou transformáciou prešla už viac než polovica slovenských podnikov, vyplýva z prieskumu agentúry GfK a ďalšia tretina ju plánuje zrealizovať do jedného roka. Odborníci sa zhodujú, že moderné technológie menia spôsoby podnikania a stávajú sa súčasťou konkurenčného boja."

Marek Segíň, redaktor: „Digitálna transformácia je dlhodobý proces, ktorý sa nikdy úplne neskončí. Mal by priniesť efektívnejšiu prácu s dokumentmi, automatické spracovanie údajov, úsporu nákladov či zlepšiť komunikáciu s klientmi. Na zvýšené očakávania zákazníkov sa chcú firmy vopred pripraviť, hovorí generálny riaditeľ DXC Technology Zdenko Böhmer. Z prieskumu však vyplynulo, že mnohé spoločnosti majú v digitálnej transformácii ešte medzery a 12 % ju ani neplánuje."

Zdenko Böhmer, generálny riaditeľ DXC Technology: „Musíme prísť nie s riešeniami, ale s takzvanou edukáciou a vzdelávaním, pretože akonáhle naozaj sa jej venovať nebudú, tak sú odsúdení stať sa v tom konkurenčnom boji by som povedal tými na tej druhej strane."

Marek Segíň: „Po úspešnej transformácii by spoločnosť mala získať lepší prehľad o svojom podnikaní. Napríklad prepravné spoločnosti môžu presnejšie monitorovať polohu vozidiel a zistiť, ako by sa dali využiť efektívnejšie. Pokračuje konzultant pre inovatívne riešenia Juraj Boledovič."

Juraj Boledovič, konzultant pre inovatívne riešenia: „To je ten zber dát, už potom samozrejme, keď mám pripravené to softwarové prostredie na to, že nejaké dáta mi tečú, tak môžem rozširovať okruh zberu dát, môžem tam dopĺňať dáta z mobilných telefónov svojich zamestnancov alebo napríklad aj na železniciach majú pracovníci mobilné terminály."

Marek Segíň: „Príkladom digitálnej transformácie môže byť aj elektronický občiansky preukaz. Podľa architekta IT riešení Petra Handzuša bude dôležité, aby sa dal použiť aj v súkromnom sektore."

Peter Handzuš, architekt IT riešení: „To znamená, či už sú to banky, prístup k účtu, autorizácia transakcií, voda, plyn, elektrárne, možno aj v zdravotných poisťovniach, prakticky asi v každom sektore, kde sa naozaj táto hodnota tej IT karty môže prejaviť pozitívnym spôsobom."

Marek Segíň: „Postupnými krokmi sa takto Slovensko pripája k európskemu digitálnemu trhu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač