Dokument Geoderma získal hlavnú cenu festivalu Agrofilm

09. 10. 2017

Pôda je základom života na zemi. Človek by bez nej nemohol existovať. Čo ale o pôde vieme a ako s ňou nakladáme? Aj na tieto otázky prináša český dokument Geoderma, ktorý získal hlavnú cenu festivalu Agrofilm v Nitre.

logo Rozhlasovej stanice Regina (06. 10. 2017; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17:00; por. 7/13; Jana Obrancová/Kristína Plajdicsková)

Kristína Plajdicsková, moderátorka: „Pôda je základom života na zemi. Človek by bez nej nemohol existovať. Čo ale o pôde vieme a ako s ňou nakladáme? Aj na tieto otázky prináša český dokument Geoderma, ktorý získal hlavnú cenu festivalu Agrofilm v Nitre."

Jana Obrancová, redaktorka: „Vzácna či obyčajná, živá či neživá. Stratená aj nenahraditeľná. Aj to je pôda. Autori v dokumente predstavujú jej úlohu v živote človeka. Život v nej, ale aj úlohu človeka v živote pôdy. Jeden z tvorcov Ladislav Miko."

Ladislav Miko, spolutvorca: „Chováme sa k pôde nie úplne správne. Zvyšujeme úžitok pre seba, ale zabúdame na to, že v pôde žije spústa ďalších organizmov, ktoré pre nás pracujú. Keď im zoberieme zdroj obživy, tak to nemôžu robiť."

Jana Obrancová: „Spolutvorca Ivan Střítecký hovorí, že dokument vznikal asi tri roky. Hoci pôda je všetkým známa, prináša aj mnoho nových informácií."

Ivan Střítecký, spolutvorca: „Všetci sme už všetko videli, že áno a naraz ako zisťujeme vďaka odborníkom, že vlastne tu pod nohami žije niečo také, čo sme nikdy v živote nevideli. A tá technika ide tak ďaleko, že sa vám odkrýva jednoducho nový vesmír."

Jana Obrancová: „Porota na Agrofilme posudzovala tridsaťšesť súťažných filmov. Český dokument podľa jej predsedu Jaroslava Kernera oslovil aj svojou zrozumiteľnosťou."

Jaroslav Kerner, predseda poroty: „A druhá vec je, že to robil rád ten človek, že tomu rozumie, že to vie a že to vie vysloviť takým spôsobom, že ktokoľvek sa bude na to pozerať, tak tomu bude rozumieť a bude vnímať ten jeho pozitívny vzťah."

Jana Obrancová: „Pôde, ale aj envirozáťažiam či zdravým potravinám sa venuje aj séria videí z produkcie Centra vedecko‑technických informácií. Tie získali ocenenie v kategórii nové médiá. Osloviť chceli podľa Andrey Putalovej najmä mladých ľudí."

Andrea Putalová: „Mladí ľudia veľa informácií ohľadom agrotémy nevedia a tieto filmy neboli zamerané len na agrotémy, ale boli zamerané na viaceré oblasti vedy a techniky. Toto bola taká hlavná úloha spopularizovať vedeckú oblasť mladým ľuďom."

Jana Obrancová: „Ceny si na Agrofilme prebrali tvorcovia celkovo štrnástich filmov. Bodovali aj dokumentaristi z Maďarska, Belgicka, Španielska či Iránu. Festival v Nitre potrvá do zajtra."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač