Dva najvyššie vrchy

24. 10. 2017

Kam by ste sa vybrali, ak by bol vaším cieľom najvyšší vrch Európy? Sú totiž dve možnosti kam sa dá vyšplhať najvyššie – Mont Blanc alebo Elbrus.

logo Televíznej stanice Markíza(21. 10. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 16/25; Mário Kermiet/Lenka Vavrinčíková; Patrik Švajda)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Kam by ste sa vybrali, ak by bol vaším cieľom najvyšší vrch Európy? Sú totiž dve možnosti kam sa dá vyšplhať najvyššie – Mont Blanc alebo Elbrus."

Patrik Švajda, moderátor: „aj horolezci mávajú dilemu, ktorý z nich je ten správny. Prečo má Európa dva najvyššie vrchy?"

Mário Kermiet, redaktor: „Do 5 tisíc metrov je dobre. Vyššie už aj horolezci z Ružomberka lapali riadne o dychu, keď pred pár rokmi zdolávali Elbrus v pohorí Kaukaz."

(začiatok archívneho záznamu)
Neuvedený: „Ohromné. Som rád, som rád, hrozne rád, že ešte nepatrím do starého železa."
(koniec archívneho záznamu)

Mário Kermiet: „Na vrchole vo výške 5642 metrov nad morom radosť hravo premôže únavu a odrazu sa vynoria aj zážitky z náročného výstupu."

Štefan Koreň, filmár, horolezec: „Človek lezie, cepín, mačky na nohách a proste zrazu sa proti nemu postaví vojak s kalašnikovom v ruke, že kuda ty iďoš, tak sme museli sa preukázať preukazom, teda pasom."

Mário Kermiet: „To by sa vraj na 4810 vysokom Mont Blancu v Alpách stať nemohlo. No napriek tomu, že je o 800 metrov menší ako Elbrus, výstup je to technicky náročnejší. Pán Jozef bol na oboch."

Jozef Janči, lyžiarsko‑turistický oddiel Černová: „Ten úsek Goutier, tam je niečo také ako lezecké, niečo podobné ako Ferrata a je to presne v tom rozmedzí, kde je sneh a kde ide dážď."

Mário Kermiet: „Mont Blanc je v Európe celkom jednoznačne, na Elbrus majú aj geografi dve teórie. Problémom je, že sa nevedia zhodnúť, kadiaľ prechádza hranica medzi Európou a Áziou."

Peter Králik, učiteľ geografie: „Časť geografov určuje alebo tvrdí, že hranica prechádza cez rieky Kuma a Manič k Azovskému moru a ďalej cez Kerčský prieliv, Čierne more, úžina Bospor a Dardanely. Časť geografov svetových, tí hovoria, že hranica ide až po pohorí Kaukaz, a potom prechádza do Čierneho mora."

Mário Kermiet: „V prvom prípade je najvyšší Mont Blanc, v druhom je to Elbrus."

Ján Novotný, Geografický ústav SAV: „Hľadať tam tú prírodnú hranicu je dosť komplikované, pretože ona vlastne z toho hľadiska tej definície, čo je to Európa, ani nemusí existovať. Tí ľudia sa zatiaľ nedohodli úplne, alebo tá dohoda, nič z nej nevyplýva, nie je to politická hranica, takže nie je nutnosť sa jednoznačne dohodnúť."

Mário Kermiet: „Ani na ulici nezazneli jednoznačné odpovede."

(začiatok ankety)

Mário Kermiet: „Najvyšší vrch Európy."

Opýtaná 1: „Mont Blanc."
Opýtaný 1: „Mont. Blanc."
Opýtaná 2: „Elbrus."
Opýtaná 3: „Mont Blanc."
Opýtaný 2: „Mont Blanc."
Opýtaný 3: „Nás učili, že Elbrus je najväčší vrch Európy, najvyšší, no a teraz."

Mário Kermiet: „Teraz?"

Opýtaný 3: „Teraz je Mont Blanc."
(koniec ankety)

Mário Kermiet: „V niektorých školských atlasoch, ktoré sme našli v kníhkupectva, sa uvádza ako najvyšší vrch Európy iba Mont Blanc v Alpách. V školách ale žiaci dostávajú kompletnú informáciu. Cestovné kancelárie majú najvyšší vrch tam, kde práve predávajú pobyty, úlohu hrá aj národná hrdosť, kultúra a história. A horolezci a turisti? Pre istotu chodievajú na oba kopce."

Jozef Janči: „Už by nás nemali dajako hádam prekabátiť, že by sa ešte tretí kopec našiel."

Mário Kermiet: „Mário Kermiet, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
geografia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač