Mikroskopický svet

03. 10. 2017

Mikroskopický svet odhaľuje vedcom základy života. Tí zverejnili najlepšie videá, ktoré tento rok nakrútili. Prvé miesto získala aj slovenská vedkyňa.

logo Televíznej stanice Markíza(29. 09. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 27/28; Dávid Vido / Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Máme ho priamo pred očami, ale nevidíme ho. Mikroskopický svet odhaľuje vedcom základy života. Tí zverejnili najlepšie videá, ktoré tento rok nakrútili. Prvé miesto získala aj slovenská vedkyňa."

Dávid Vido, redaktor: „Ak by ste si mysleli, že sa pozeráte na nejaké červíka, tak sa mýlite. Je to koreň arábovky tálovej, teda buriny, ktorá rastie takmer všade. Napriek tomu je pre vedcov výnimočná."

Eva Benková, molekulárna biologička a genetička: „Rýchlo rastie, od semienka k semienku to trvá zhruba 3 mesiace, a to je pre nás veľmi výhodné, pretože môžeme v relatívne krátkej dobe vidieť celý jej životný cyklus."

Dávid Vido: „Hovorí Eva Benková z Inštitútu vedy a technológie v Rakúsku. Práve im sa podarilo nakrútiť toto video a získať s ním aj prvé miesto v prestížnej súťaži. Tento korienok narástol za 17 hodín o 4 milimetre."

Eva Benková: „Budeme rozumieť aj tomu, ako je regulovaný vývoj, rast iných rastlín, ktoré ľudí zaujímajú."

Dávid Vido: „Nakrútiť takéto video bolo pre vedcov zložité. Väčšina mikroskopov totiž skúma svoju vzorku v horizontálnej polohe a rastliny rastú vertikálne."

Eva Benková: „Rastlinu rásť málokto vidí. Na druhú stranu pre nás celý ten mikroskop a celá v podstate tá práca má strašne veľký ..., že sme schopní vidieť veci, robiť experimenty, ktoré sme doteraz nemohli, takže je to dosť unikát."

Dávid Vido: „A toto sú kvapôčky potu na prste. Kým ich vedci nakrútili, aj oni sa poriadne zapotili. Museli totiž vymyslieť, ako prinútiť ľudí mať strach."

Roman Cálik, Techbox.sk: „Respondentom pustili video zostupu z mrakodrapu a vlastne tí ľudia sa pri tom potili, a tak zaznamenali tento pot na prste."

Dávid Vido: „Na týchto záberoch môžete vidieť, ako sa hojí rana. Pri 400‑násobnom zväčšení zachytil Japonec Satoshi Nishimura tieto myšacie leukocyty a krvné doštičky. Pýtate sa, čo sú to za bodky? Pozeráte sa na ne, ale každý deň."

Roman Cálik: „Každý z nás máme  smartfón a určite je zaujímavé sledovať 4‑násobné zväčšenie pixelov na jeho obrazovke práve pri obrázkoch alebo emotikonách."

Dávid Vido: „Dávid Vido, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, súťaže

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač