Noc výskumníkov 2017

02. 10. 2017

Noc výskumníkov 2017 v Bratislave v Starej tržnici z pohľadu  médií. Televíznej stanice TA 3 a Televíznej stanice Markíza.

logo Televíznej stanice TA 3(30. 09. 2017; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 9/13; Rastislav Iliev/Lucia Farkasová)

Lucia Farkasová, moderátor: „A teraz sa poďte s nami spolu pozrieť na to, ako to vyzeralo na 11. ročníku festivalu vedy s názvom Noc výskumníkov. V bratislavskej Starej tržnici sa opäť nedalo pohnúť. Tisícky návštevníkov si totiž nechceli nechať ujsť vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy či veľkoplošné projekcie."

Rastislav Iliev, redaktor: „Noc výskumníkov patrí medzi najobľúbenejšie vedecko‑populárne podujatia. Okrem piatich slovenských miest sa každoročne koná aj v 33 európskych krajinách. No a v Bratislave sa na veľké laboratórium opäť premenila Stará tržnica."

(začiatok ankety)

Návštevníčka 1: „Som si vyskúšala tamten glóbus, čo tam je, potom mikroskop a túto technológiu čo je tu."

Rastislav Iliev: „Čo je na tom také zaujímavé?"

Návštevníčka 2: „Že sa tak zoznámia, priblížia sa k tej vede, alebo aj k tomu, že treba to vzdelanie podporiť a treba sa vzdelávať."

Rastislav Iliev: „Vás zaujíma vesmír?"

Návštevník 3: „Áno, no mňa trochu zaujíma."

Rastislav Iliev: „A čo konkrétne?"

Návštevník 3: „No, že napríklad čo je v iných galaxiách či tam je vlastne život."

(koniec ankety)

Rastislav Iliev: „Mottom 11. ročníka festivalu je Made by science – Vytvorené vedou. Odpovede na zvedavé otázky hľadali návštevníci vo viac ako 80 vedeckých stánkoch."

Daniel Straka, riaditeľ SOVVA: „To, čo ľudí najviac zaujíma, je samozrejme také interaktívne prezentácie, čiže to, čo si môžu vyskúšať, to čo si môžu chytiť. My sa snažíme vždy vedcom hovoriť, prineste práve takéto veci."

Rastislav Iliev: „Každý deň využívame vyše tisícky výsledkov vedy a inovácií počnúc ranným budíkom až po zhasnutí večernej lampy bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Výskum a inovácie umožňujú zažiť veci, ktoré považujeme za samozrejmé, ako napríklad vidieť svojich blízkych, ktorí sú tisíce kilometrov vzdialení, nájsť každý cieľ cesty bez omylu, alebo mať prístup k informáciám rýchlosťou blesku."

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie: „Verím, že v mnohých z tých mladých ľudí to trošku nabudí ten záujem, že sa nebudem tak báť tej matematiky, chémie a fyziky a skutočne by som mohol pouvažovať, či v tejto oblasti nechcem v budúcnosti pracovať aj ja."

Rastislav Iliev: „Vedu a výskum čaká na Slovensku rozvoj. Ministerstvo školstva plánuje doňho naliať ešte viac peňazí."

Martina Lubyová (nominantka SNS), ministerka školstva, vedy, výskumu a športu: „Samozrejme slovenská veda a výskum si zaslúži viac finančných prostriedkov, viac úsilia, viac kvality než je to teraz."

Rastislav Iliev: „Máme na Slovensku dosť mozgov a robíme preto všetko aby nám neodišli?"

Martina Lubyová: „Mozgov máme dosť. Urobíme viac preto, aby nám neodišli."

Rastislav Iliev: „Snahou podujatia je tiež ukázať na fakt, že mnohé predmety a služby, ktoré sú výsledkom výskumu, vytvorili aj slovenskí vedci a inovátori. No bežní ľudia si to neuvedomujú."


------------------------------------------------------------------

logo Televíznej stanice Markíza(30. 09. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/26; Silvia Juříková /Mária Chreneková Pietrová)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Virtuálna realita, roboti, príprava na let do vesmíru, či pristátie na kométe, veci, ktoré lákajú takmer všetkých. Noc výskumníkov však netradične ponúkla pre záujemcov aj niečo pod zub."

Silvia Juříková, redaktorka: „Toto je vraj budúcnosť nášho stravovania. Nakŕmiť ľudstvo je čoraz zložitejšie a veci vidia riešenie aj v konzumácii hmyzu."

Milan Kozánek, Scientica, s. r. o.: „Toto sú larvičky múčnych červov, naším cieľom je zaviesť konzumáciu hmyzu, a to z toho dôvodu, že hmyz má veľmi optimálne a vyvážené zloženie svojho tela z hľadiska nutričných hodnôt pre človeka."

Silvia Juříková: „Dobroty k nám prúdia zo všetkých kútov sveta, väčšinou letecky. Pre lepšiu predstavu sa pozrite, koľko lietadiel je vo vzduchu počas 24 hodín."

Peter Vesterbák, vývojár PC hier (? hovorí Neuvedená): „Táto zemeguľa nám ukazuje, kde sa nachádza doprava taká najhustejšia letecká. Je to urobené z reálnych dát pozbieraných v priebehu jedného dňa, ktoré sú takýmto spôsobom premietnuté."

Silvia Juříková: „Noc výskumníkov v bratislavskej starej tržnici si nenechal ujsť ani autor celosvetového trháku ‑ videohry Angry Birds. Fínsky vývojár počítačových hier tu predstavil svoju novú hru."

Fínsky vývojár počítačových hier, autor videohry Angry Birds (preklad z angličtiny): „Dnes sme sa bavili najmä o novej hre Big Bang Legend, s ktorou zažijete nielen veľa zábavy, ale naučíte sa aj základy fyziky."

Silvia Juříková: „Veľkým lákadlom bola napríklad aj kinetická svetelná šou či americká astronautka Dorothy Metcalf‑Lindenburgerová."

(začiatok ankety)
Chlapec: „Áno, chcel by som byť vedec."
Dievča: „Páčilo sa mi veľmi ako sme robili pokusy s tým bicyklom."
(koniec ankety)

Silvia Juříková: „Vedou v posledný septembrový piatok žilo 5 slovenských miest  – Bratislava, Žilina, Poprad, Banská Bystrica a Košice. Súbežne s nimi sa Európska noc výskumníkov konala vo viac ako 300 európskych mestách. Silvia Juříková, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač