Nový bezpečnostný systém
Európska komisia chce lepšiu výbavu policajtov. Dôvodom sú bezpečnostné hrozby. Do roku 2020 by mali všetky policajné zložky disponovať špeciálnym biometrickým systémom. Slúžiť má na identifikáciu tváre a overovanie totožnosti.
(30. 09. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/17; Peter Hlávek/Alfonz Šuran)
Alfonz Šuran, moderátor: „Európska komisia chce lepšiu výbavu policajtov. Dôvodom sú bezpečnostné hrozby. Do roku 2020 by mali všetky policajné zložky disponovať špeciálnym biometrickým systémom. Slúžiť má na identifikáciu tváre a overovanie totožnosti."
Peter Hlávek, redaktor: „Teroristické útoky ale aj migračná kríza, práve to sú hlavné dôvody, prečo Európska komisia pripravuje nariadenie pre všetky štáty Európskej únie. Približne do dvoch rokov bude povinnosťou každého z nich, aby policajný zbor vybavil biometrickým systémom."
Jaroslav Málik, 1. viceprezident Policajného zboru: „V dnešnej dobe, ktorá je plná bezpečnostných hrozieb, je nutné používať aj nové vedecké metódy a takou je práve biometria a vlastne všetky veci súvisiace s ňou."
Peter Hlávek: „V súčasnosti existujú pracovné stanice na Úradoch hraničnej a cudzineckej polície, ktoré slúžia na snímanie daktyloskopických otlačkov prstov. Ide o systém EURODAC. Centrálna databáza na overovanie páchateľov sa nachádza v Štrasburgu."
Ondrej Laciak, riaditeľ Kriminálneho a expertízneho ústavu PZ: „Dnes je postavená identifikácii cez daktyloskopické otlačky. Jedna vec sa používa porovnávanie one to one, to znamená otlačok voči otlačku, ale existujú aj databázy a my sme napojení online 24 hodín s tou databázou a sme povinní podľa nariadenia tie údaje tam posielať, komparovať, zase vyhodnocovať pre našu vnútornú potrebu."
Peter Hlávek: „Nové nariadenie Európskej komisie sa týka reformy spomínaného EURODAC‑u. Biometrický systém bude vyhodnocovať charakteristické znaky tváre, a zároveň ich porovnávať s databázou hľadaných osôb."
Stanislav Lencz, vystavovateľ biometrického systému: „Prehodnocujú sa v podstate platné pravidlá a postupy, ktoré by zabezpečili, aby tie tváre, ktoré sa v tých systémoch zbierajú, mali dostatočnú kvalitu na to, aby sa naozaj dali relevantným spôsobom použiť na identifikáciu podľa tvári."
Peter Hlávek: „Oficiálny názor tejto novinky je smart boundaries, teda inteligentné hranice. V roku 2010 ich ako prví začali testovať v Portugalsku. Biometrický systém má hlavne zvýšiť ochranu hraníc Európskej únie."
Robert Kaliňák (Smer‑SD) minister vnútra: „Je to veľká preferencia hlavne preto, lebo je to najspoľahlivejší modus stotožňovania cestovateľa s pasom. Samozrejme automaticky sa údaje ukladajú do schengenského informačného systému."
Peter Hlávek: „S biometrickým systémom sa budete môcť stretnúť napríklad na letiskách. V prípade že Európska komisia návrh schváli, členské štáty ho budú musieť implementovať do 24 mesiacov."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Kľúčové slová:právne vedy
Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?