Pohľady do budúcnosti

19. 10. 2017

Roboty a stroje postupne vymieňajú ľudí na niektorých pozíciách. Podľa finančníka Jána Müllera, aj keď stroje môžu byť v niektorých segmentoch výkonnejšie, nikdy nedokážu ľudí úplne nahradiť. Lekárka a vedkyňa Barbora Ukropcová pripomína, že vďaka pretechnizovanej dobe sa ľudia zabúdajú hýbať a zomierajú skôr.

Televízna stanica Markíza - logo(18. 10. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/27; Dávid Vido, Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Nepotrebujú dovolenku, ani obedňajšiu prestávku. Roboty a stroje postupne vymieňajú ľudí na niektorých pozíciách. Môžu nás ale úplne nahradiť a budeme do práce lietať? Aj takéto otázky dnes riešili rôzni odborníci, vizionári na konferencii v Bratislave."

Dávid Vido, redaktor: „Ján Müller začal s podnikaním už ako 19 ročný. Podarilo sa mu odhadnúť to, čo by ľudia chceli kúpiť ešte predtým ako to potrebujú. Podľa neho aj keď stroje môžu byť v niektorých segmentoch výkonnejšie, nikdy nedokážu ľudí nahradiť úplne."

Ján Müller, finančník: „Niektoré detaily sa môžu meniť tak ako teraz čelíme digitalizácii, ale to, že doba bude digitálna neznamená, že človek bude digitálny. To znamená, že princípy zostávajú nemenné."

Dávid Vido: „Barbora Ukrupcová je zas uznávaná lekárka a vedkyňa. Podľa nej sa vďaka pretechnizovanej dobe ľudia zabúdajú hýbať a zomierajú skôr. Šport je podľa nej liekom na mnohé dnešné choroby."

Barbora Ukrupcová, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV: „Verím, že spoločnosť sa v tomto môže posunúť dopredu, že môže existovať systém poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorý bude využívať aj pohyb a pohybové programy v rámci prevencie a liečby ochorení."

Dávid Vido: „Na Slovensku je spájaný s reformami, teraz sa snaží presadzovať reformy u našich východných susedov. Vizionárske ocenenie, túto plaketu od umeleckého sklára Achilleasa si dnes prevzal aj Ivan Mikloš."

Ivan Mikloš, ekonóm: „Vizionárstvo je asi v tom, pochopiť čo je dôležité nielen z hľadiska toho byť teraz populárny, ale z hľadiska toho, aby aj budúce generácie sa mali lepšie ako sa máme my."

Dávid Vido: „Aj slovenské lietajúce auto bolo najprv iba vizionárskym snom."

Štefan Vadocz, PR manažér AeroMobilu: „Momentálne pripravujeme lietajúci prototyp, ktorý by mal letieť v nasledujúcich mesiacoch."

Dávid Vido: „Novým trendom a technológiám sa bude musieť prispôsobiť aj televízia. Už to nebude t klasické vysielanie, na ktoré sme boli zvyknutí doteraz."

Matthias Settele, generálny riaditeľ televízie Markíza (preklad z angličtiny): „Televízia by mala byť dostupná všade, na tabletoch, telefónoch, online, aby ju ľudia mohli sledovať aj uprostred noci. Zostáva však to, že musíme naďalej venovať pozornosť obsahu a kreativite."

Zlatica Švajdová Puškárová, organizátorka konferencie: „Častokrát sú to negatívne správy, ktoré počúvame a myslím si, že šikovní, schopní, múdri ľudia nemajú tak veľa priestoru, aby boli vypočutí a práve to bol aj taký môj zámer, aby sme zorganizovali konferenciu, kde títo inšpirujúci ľudia budú môcť povedať svoje myšlienky."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, inovácie, technológie, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač