Prevratný vynález malej vedkyne G. Rao

26. 10. 2017

Vynález sa týka problému identifikovania kontaminovanej vody. Jedenásťročná Gitanjali Rao vymyslela zariadenie, ktoré dokáže urobiť rozbor vody približne za desať sekúnd. Vynález jej priniesol prvé miesto v súťaži amerických mladých vedcov.

Televízna stanica JOJ - logo(25. 10. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 16/23; Jana Bothová, Ján Mečiar, Dana Strculová)

Ján Mečiar, moderátor: „Skúseným vedcom trvalo dva roky kým identifikovali problém kontaminovanej vody v michiganskom meste Flynt."

Dana Strculová, moderátorka: „Jedno jedenásťročné dievča však vymyslelo zariadenie, ktoré dokáže urobiť rozbor vody približne za desať sekúnd. Šikovná žiačka si za tento objav odniesla aj prvé miesto v súťaži mladých vedcov."

Gitanjali Rao, mladá vedkyňa: „Zariadenie sa skladá z troch častí – jadra, nádoby a kazety. Potrebujete k tomu ešte aplikáciu v mobilnom telefóne."

Jana Bothová, redaktorka: „Táto malá vedkyňa pracovala na zariadení takmer pol roka. Jej cieľom bolo vytvoriť spôsob ako čo najrýchlejšie a najpresnejšie zistiť prítomnosť olova vo vode. Svoj vynález nazvala po gréckej bohyni potokov a riek."

Gitanjali Rao: „Tetis je zariadenie na detekciu olova. Ukážem vám ako to funguje. Najprv ponoríte kazetu, ktoré môžete jednoducho pripojiť k hlavnému zariadeniu. Potom si len farbu skontrolujete podľa aplikácie v mobilnom telefóne. Vyzerá to tak, že táto voda je bezpečná. Je to veľmi jednoduchý proces, trvá tak desať sekúnd."

Jana Bothová: „Jedenásťročnú Gitanjaliu z Colorada motivovalo mesto Flynt v Michigae, ktoré malo veľké problémy so znečistenou vodou. Kontaminovaná voda spôbila závažné zdravotné problémy, ktoré u dvanástich ľudí končili smrťou. V krvných vzorkách detí blízko tamojšej priemyselnej zóny sa stále nachádza olovo."

Gitanjali Rao: „Zistila som, že neexistujú žiadne spoľahlivé zdroje na identifikáciu olova vo vode. V meste Flynt trvala kríza dva rok. Vtedy mi napadlo, že by som chcela vytvoriť prístroj, ktorý by urýchlil testovanie a pomohol nielen tomuto mestu, ale aj ostatným."

Jana Bothová: „Gitanjali tak pomohla nielen ohrozeným ľuďom, ale aj sebe. Tento vynález jej priniesol prvé miesto v súťaži amerických mladých vedcov."

Gitanjali Rao: „Pri prvých pokusoch som sa veľakrát zmýlila, ale vedela som, že je to len príučka a vďaka tomu som mohla môj vynález vylepšovať ďalšími testami a radami môjho školiteľa, takže nikdy sa neprestávajte snažiť."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
chemické vedy, súťaže, vynálezy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač