Slováci chcú dobývať vesmír

23. 10. 2017

Európska únia dala pred tromi rokmi na výskum vesmíru dvanásť miliárd eur s cieľom zjednotiť Európu, aby bola v tomto smere samostatná. Podľa odborníkov Slovensko zaostáva za ostatnými, pretože u nás neexistuje priemysel, ktorý by vyrábal napríklad potrebné komponenty a súčiastky.

Televízna stanica TA 3 - logo(21. 10. 2017; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 15/15; Michaela Lovásová, Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran)

Gabriela Marchevská, moderátorka: „Vesmírny priemysel je na Slovensku zanedbaný, podľa odborníkov by sa to ale členstvom v Európskej vesmírnej agentúre mohlo zmeniť. Okrem finančného stimulu budú ale na projekty potrebné aj nové pracovné sily, odborníci preto vyzývajú mladých ľudí, aby sa pripojili k vesmírnemu bádaniu."

Ivan Bella, prvý slovenský astronaut: „Výskum vesmíru na Slovensku nezačal a ani neskončil mojím kozmickým letom respektíve misiou Štefánik. Slovenskí vesmírni výskumníci, inžinieri, technici sa veľmi dlho podieľali, podieľajú a aj budú podieľať na najväčších vedeckých misiách, ktoré v súčasnosti prebiehajú, alebo ktoré prebiehali v minulosti. Je dôležité, aby sa Slovensko stalo súčasťou tohoto procesu ešte intenzívnejšie ako doteraz zapojením mládeže, zapojením škôl."

Michaela Lovásová, reportérka TA 3: „Európska únia dala pred tromi rokmi na výskum vesmíru dvanásť miliárd eur, cieľom bolo zjednotiť Európu, aby bola v tomto smere samostatná a zbavila sa tak závislosti od superveľmoci ako Spojené štáty alebo Rusko. Slovensko ale podľa odborníkov za ostatnými zaostáva, lebo u nás neexistuje priemysel, ktorý by vyrábal napríklad potrebné komponenty a súčiastky."

Juraj Radziwill-Anoškin, spoluorganizátor Vesmírnej konferencie: „Slovensko má nesmierne kapacity čo sa týka vedeckých prínosov, aj výrobných procesov, len sú nevyužité. Nenašli sa odvážlivci, ktorí by sa pustili do takejto finančne náročnej témy."

Michaela Lovásová: „Podľa expertov je u nás na periférii záujmu aj letectvo, ktoré je prvým stupňom k výskumu vesmíru. Keď sa ale Slovensko o dva roky stane právoplatným členom Európskej vesmírnej agentúry, situácia by sa mala s príchodom nových stimulov zmeniť."

Silvio Veselský, spoluorganizátor Vesmírnej konferencie: „Je veľká šanca, že niekoľko desiatok, možnože sto miliónov euro v najbližších rokoch môže Slovensko získať, ak bude mať kvalitné projekty."

Michaela Lovásová: „Odborníci zároveň vyzývajú mladých ľudí, aby sa začali zaujímať o vesmírny priemysel a letectvo. V najbližších rokoch podľa nich pribudnú na Slovensku nové možnosti práve v týchto odvetviach."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, fyzikálne vedy, astronómia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač