Slovensko: Babie leto bude, šváby už sú

03. 10. 2017

Globálne otepľovanie nám prináša viac extrémov v počasí než samotného tepla. Klimatické zmeny môžu aj za to, že sa u nás začali objavovať nové druhy živočíchov typických pre južnú Európu, no aj Ameriku.

logo Televíznej stanice JOJ (29. 09. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 17/17; Iveta Krupová/Dana Strculová; Ján Mečiar)

Dana Strculová, moderátorka: „Po tom, ako sa na internete objavili správy o avizovanom 3‑mesačnom babom lete, sa mnohí potešili, no realita bude iná. Veď napokon 30‑ku na konci septembra namerali u nás naposledy v 80. rokoch."

Ján Mečiar, moderátor: „Tento rok to podľa meteorológa určite nebude. Babie leto však predsa len bude, i keď globálne otepľovanie so sebou prináša veľké extrémy v počasí."

Iveta Krupová, redaktorka: „Podľa našich predkov môže babie leto trvať 3 hodiny, 3 dni či 3 týždne, určite však nie 3 mesiace, ako bolo avizované v niektorých médiách, ktoré sa odvolávali na anglických meteorológov."

RNDr. Peter Jurčovič, meteorológ: „Ak tomu chceme veriť, tak to skôr platí pre Anglicko a maximálne západnú Európu, ale nie pre naše územie."

Iveta Krupová: „Podľa meteorológa Petra Jurčoviča je babie leto u nás typické pre mesiac október. Začína sa obyčajne až niekedy v tretej septembrovej dekáde a to, že donedávna stále pršalo, nemá s babím letom nič spoločné."

RNDr. Peter Jurčovič: „V septembri totiž na začiatku mesiaca býva pekné počasie, vtedy hovoríme, že je to takzvané neskoré leto, tiež že mariánske leto, lebo tam máme 3 mariánske sviatky."

Iveta Krupová: „Nasleduje takzvané ľudmilsko‑matúšske chladné obdobie. Ľudmila a Matúš sú totiž významnými patrónmi daždivého a studeného počasia. Tento týždeň sa však už na nás konečne usmialo slnko."

RNDr. Peter Jurčovič: „Ale to pekné počasie a vyššie teploty určite ešte prídu. 25 stupňov by mohlo byť ešte aj v októbri."

Neuvedený: „Ale áno, že, už v Petržalke lietajú krásne kusy babieho leta."

Iveta Krupová: „Dokazujú to aj avizované teploty na najbližšie dni, od 15 do 21 stupňov, no v niektorých miestach až tak teplo stále nebude."

Mgr. Miriam Jarošová, PhD., meteorologička: „Na severozápade krajiny a na západe budú ešte lokality, kde to bude chladnejšie ako spomínaných 15° Celzia, tak neviem, či by už niektoré miesta na Slovensku nemali začať aj prikurovať."

Iveta Krupová: „Často skloňovaný pojem globálne otepľovanie nám prináša viac extrémov v počasí než samotného tepla. Klimatické zmeny môžu aj za to, že sa u nás začali objavovať nové druhy živočíchov typických pre južnú Európu, no aj Ameriku."

Ľubomír Vidlička, vedúci sekcie Ústavu zoológie SAV: „Ale existuje jeden druh takej ... čo patrí medzi osy čierne a je z Ameriky pôvodom."

Iveta Krupová: „Tak toto je napríklad šváb madagaskarský. Nemusíte sa však báť, na Slovensku sa totiž nevyskytuje, jednoducho by u nás neprežil. Zato iné druhy švábov sú u nás novinkou."

Ľubomír Vidlička: „..., ktorý pochádza z južnej Európy, ktorý sa objavil na Slovensku v roku 2012 a odvtedy tu stále teda je, čiže prežíva zimy."

Iveta Krupová: „Spomenúť môžeme aj mývalíka zlatistého a z rastlín boľševnika obrovského, ktorý pochádza z Ázie a Kaukazu. Iveta Krupová, televízia JOJ."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač