Sporné eurofondy a riešenia

03. 10. 2017

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling hovorili v relácii V politike o problémoch školstve súvisiacich s eurofondami, mzdami a kvalitou vzdelávania na Slovensku.

Televízna stanica TA 3 - logo(01.10.2017; Televízna stanica TA 3; V politike; 11:00; por. 4/6; Norbert Dolinský)

Norbert Dolinský, moderátor: „Teraz mi už dovoľte, aby som privítal mojich ďalších avizovaných hostí v druhej časti relácie V politike. Sú nimi pani Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu. Dobrý deň."

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Dobrý deň."

Norbert Dolinský: „A po pravej mojej ruke sedí Branislav Gröhling, poslanec za SAS a tímlíder školstva, ak sa nemýlim však, čo sa týka SAS."

Branislav Gröhling, poslanec NR SR (SaS): „Dobrý deň prajem."

Norbert Dolinský: „Dáma a pán ďakujem veľmi pekne, že ste prijali pozvanie. Budeme hovoriť o problémoch v školstve. Napokon aj v programovej upútavke zaznelo, o ktorých. Budú tam mzdy, budeme hovoriť o eurofondoch samozrejme, aj o kvalite vzdelávania na Slovensku. Ale pani ministerka je to vaša premiéra v podstate, ste nová ministerka necelý mesiac v úrade. Prichádzate z vedeckého prostredia, v školských kruhoch ste veľmi známou osobnosťou, čo už hovorili aj samotní poslanci niektorí Národnej rady a opoziční poslanci. Možno to potvrdí aj Branislav Gröhling. Prečo ste sa vôbec rozhodli prijať nomináciu SNS a prečo ste vzali to také horúce kreslo v súvislosti ministerky školstva?"

Martina Lubyová: „Ďakujem za možnosť vyjadriť sa k tomuto."

Norbert Dolinský: „Nech sa páči."

Martina Lubyová: „Ja som sa niekoľkokrát vyjadrovala, ale trochu by som tak teraz stručne povedala. Mala som také dva základné dôvody. Jeden je skôr hodnotového charakteru a jeden je profesijný. Čo sa týka toho hodnotového, tak ja som po dlhoročnom pôsobení v zahraničí, kde sa mi nedarilo zle, sa rozhodla vrátiť sa na Slovensko a žiť s mojou rodinou na Slovensku. To znamená, že sa považujem za človeka, ktorý má isté také národné cítenie. A v tomto som našla zhodu so Slovenskou národnou stranou, s ich hodnotovou orientáciou. A keď som teda dostala ponuku ujať sa tohto rezortu, tak vo mne zapracovala najviac taká tá profesionálna výzva, pretože ako ste vraveli, celý život sa pohybujem v kruhoch vedy, výskumu, školstva. Pracovala som na manažérskych pozíciách. Snažila som sa vždy dosahovať nejakú zmenu vo vedení inštitúcie. Aj naposledy napríklad predtým než som sem prišla, tak sme v Slovenskej akadémii vied zlučovali ústavy, vytvárali sme nové centrá, chystali sme sa na transformáciu. Čiže zdá sa mi, že som človek, ktorý dokáže nejakým spôsobom robiť zmenu a robiť reformu."

Norbert Dolinský: „No nie je to pre vás ako vravím pre vás nové prostredie. Pán Gröhling, opozícia sa už nechala počuť, že teda pani nová ministerka nemá ani sto dní, pretože je naozaj tých problémov v školstve je viac ako dosť v súčasnosti. Ako vy vnímate teda nomináciu Slovenskej národnej strany a pani ministerku novú?"

Branislav Gröhling: „Tak pani ministerka je na svojej pozícii veľmi krátko, takže my nepoznáme detailne jej názory na jednotlivé problémy v rámci oblasti školstva. Tým, že dlhodobo pracovala vo vzdelávaní, vo vede a vo výskume, tak predpokladám, že veľmi odborným spôsobom sa bude pozerať na jednotlivé problémy. Súčasne ale zas musím povedať, že v ostatných vyjadreniach, hlavne ohľadne kauzy eurofondov boli také zmätočné a zavádzajúce. A pre mňa to tak vyznieva, ako keby pani

ministerka sa nevedela zbaviť toho straníckeho trička strany SNS, ktorá ju nominovala, pretože vysloviť, že za celú kauzu eurofondov môže opozícia, tak ja sa pýtam, že akým spôsobom môže opozícia za celú kauzu eurofondov.

My sme skôr poukazovali na jednotlivé problémy, na kritériá. My sme chceli zachrániť tie peniaze, aby Slovensko o ne neprišlo, aby nemuseli byť preplácané cez štátny rozpočet. Alebo potom takéto vety, že by ste museli prepustiť celé Slovensko. Tak neviem čo ste s tým mysleli, že koho prepustiť, lebo celé Slovensko, celé Slovensko je možno pán moderátor, že či prepustiť ho alebo pána kameramana alebo každého jedného občana, ktorý nás v súčasnosti pozerá. Takže to sú také zavádzajúce informácie. Ja si skôr myslím, že by ste mali prepustiť nejakých interných alebo externých poradcov na ministerstve školstva alebo možno zo strany SNS, ktorí reálne pripravovali celú túto kauzu a ja chcem..."

Norbert Dolinský: „A budeme o nej hovoriť."

Branislav Gröhling: „Že aj také rozkrádanie celých tých eurofondov."

Norbert Dolinský: „Budeme o nej hovoriť. Pani ministerka asi chcete zareagovať."

Martina Lubyová: „Určite áno. Ja si myslím, že to nečítate správne, čo som povedala. Ja som nepovedala, že za to môže opozícia a nebolo to za rozkrádanie eurofondov. Mala som tlačovú besedu, kde sme sa bavili o tom slove dekomitent. To znamená, že nejaký objem prostriedkov sa nedokáže vyčerpať v nejakom časovom limite. Čiže tam nešlo o žiadne rozkrádanie. A ako viete, my sme ten dekomitent najprv sme sa pasovali so sumou 72 miliónov, potom sa prostredníctvom všetkých možných inštitúcií, spolupracujúcich organizácií, ľudí podarilo znížiť na 32. To znamená, že už vidíte, že naozaj ten proces toho čerpania to je celospoločenská vec. To, čo vidíme na ministerstve školstva, to je akoby špička ľadovca, ale tam sú všetky tie ďalšie rezorty, organizácie. To znamená, že za to máme zodpovednosť my v celku aj v interakcii s Európskou komisiou, ktorá je zase partnerom pri dodávaní tých prostriedkov. To znamená, že zosobniť niekomu, jednému, dvom ľuďom to, že bude nejaká nevyčerpaná alokácia nie je možné, nie je to prakticky možné. Áno, čiže ... opozícia. Ale ja sa snažím stále poukazovať na ten celkový systémový charakter zlepšenia čerpania tých prostriedkov."

Norbert Dolinský: „O tom budeme hovoriť, ale asi ešte chcete aj vy zareagovať."

Martina Lubyová: „Nepovedala som to, čo ste povedali teraz vy."

Branislav Gröhling: „Ja som citoval jednotlivé veci, ktoré odzneli potom aj v médiách. Ja si myslím, že vniesť tú zodpovednosť jednotlivým ľuďom, ktorí spôsobili celú túto kauzu, ktorá vlastne vniesla následne aj odvolaním pána ministra Plavčana."

Norbert Dolinský: „Áno. Pozrieme sa teda na tú kauzu."

Martina Lubyová: „Môžem zareagovať hneď."

Norbert Dolinský: „No ja vám aj položím otázku a môžete zareagovať, ale aby sme sa posunuli trošku aj ďalej. Vy ste sa stretli v Bruseli s Corinou Cretu, eurokomisárkou, kde ste hovorili práve o aj tejto kauze o nevyčerpaných, aj tých tridsiatich miliónov, ktoré visia ak sa nemýlim, ktoré už sa nepodarí vyčerpať a ako budú eurofondy nastavené v budúcnosti. Teda aké je to stanovisko Európskej komisie? Prečo sa rozhodla nezastaviť tie eurofondy, napriek tomu, že opozícia kritizuje, že naozaj tam išlo o sporné alebo mohlo ísť o sporné čerpanie?"

Martina Lubyová: „Tak s pani Cretu sme mali veľmi dobré, pozitívne rokovanie. My sme jej tlmočili to, že máme snahu nejakým spôsobom niektoré veci zlepšiť. Samozrejme nič také veľmi konkrétne nám nebolo vyčítané, pretože tam nie sú nejaké zistenia. Áno, zistenie môže priniesť až nejaká kontrola a tá kontrola tam momentálne je. Ale bolo to proste na základe nejakých takých aj medializovaných informácií. Tá komisia proste má povinnosť, keď proste má dojem, že by mohlo dôjsť k nejakému problému, má povinnosť preventívne konať. To znamená, tieto listy, to neznamená, že je niečo zablokované. To je len signál, že jednoducho treba sa na to pozrieť. Treba to prešetriť. Treba prípadne rozdeliť tieto pochybnosti. Takže to rokovanie s pani Cretu bolo vo veľmi dobrej, pozitívnej rovine. No a my sme na základe rokovania aj s technickými odbormi pripravili dva akčné plány, kde sme teda dali celý rad opatrení, aby sme rozptýlili niektoré podozrenia, aby sme zlepšili kritériá. Tie akčné plány sú zamerané na také tri základné oblasti. To je zvýšenie transparentnosti, zníženie miery subjektivity pri hodnotení a potom možno prenastavení alebo lepšom špecifikovaní kritérií výberu a aj vrátane toho, akým spôsobom sa tie kritériá potom v praxi implementujú. Čiže tieto tri veci sme si odkomunikovali. A potom sme s tým prišli na Slovensko. Ďalej sem chodia ľudia z komisie a my tu s nimi ten akčný plán ďalej už teda dávame do platnosti."

Norbert Dolinský: „To znamená, že mali by byť tie fondy rozdeľované transparentnejšie podľa tohto akčného plánu ako to bolo ako tie výzvy sú teraz..."

Martina Lubyová: „Tá transparentnosť tam bude posilnená."

Norbert Dolinský: „Myslím, že to je dobrá správa aj pre opozíciu?"

Branislav Gröhling: „Myslím, že dobrá správa do budúcnosti. Skôr otázka znie, čo sa bude diať s tými výzvami do minulosti. Druhá výzva, ktorá bola, tak tú ste ukončili, respektíve zrušili. Tá sa dala zrušiť, pretože neboli vypodpisované ešte zmluvy. A otázka znie, čo bude s tou prvou výzvou, ktorá bola tá kontroverzná, za ktorú musel odstúpiť aj pán Plavčan, hej. Tam je ten problém. A ja vám vysvetlím, ten problém je v tom, že tú prvú výzvu vy už neviete ani zrušiť, pretože tá výzva skončila. Tam sú vypodpisované zmluvy, desiatky zmlúv a automaticky jednotlivým firmám vzniká nárok na čerpanie eurofondov.

Jedno podotknem, že v niektorých firmách už boli urobené aj verejné obstarávania a podľa príručky napríklad na povolenie toho verejného obstarávania musel dať riadiaci orgán. Takže ministerstvo školstva alebo výskumná agentúra musela dať to povolenie na vytvorenie alebo uskutočnenie verejných obstarávaní. A čo mne príde, že počas plynutia celej tej kauzy, že sa dávali ešte tieto povolenia, je veľmi zvláštne. Ale automaticky ako bola podpísaná zmluva, ako sú verejné obstarávania, týmto firmám vzniká nárok na čerpanie eurofondov.

Pri všetkých listoch alebo tom zdvihnutom varovnom prste zo strany Bruselu, viem, že budú nejaké korekcie. Netvárme sa, že nie. A tieto korekcie potom pôjdu zo štátneho rozpočtu. Ale to nie sú nejaké fiktívne peniaze štátny rozpočet. To sú peniaze nás všetkých. A oni potom budú viazané v kapitole ministerstva školstva. Takže školstvo v podstate príde o tie peniaze za pochybenie jednotlivých nominantov zo strany SNS. A preto sa pýtam, že čo bude s tou prvou výzvou, lebo tá je tá kontroverzná, že či vy urobíte nejaké verejné vyzvanie jednotlivým firmám, aby odstúpili, lebo veľa možností tam nemáte, ja to uznávam. A preto sa pýtam, že ako ich budete riešiť, lebo tuto nedávate riešenie na problém tej prvej výzvy."

Norbert Dolinský: „Zareagujte pani ministerka."

Martina Lubyová: „No v rámci prvej výzvy prebehli kontroly. Ako som už povedala, my môžeme konať len na základe kontrolných zistení. To znamená, tieto kontroly nie sú ešte ukončené. Ale počas niekoľkých týždňov by sme mali mať výsledky a na základe tých výsledkov budeme konať. Čiže ja teraz nemôžem naozaj z hlavy povedať, aké to bude. Ale na druhej strane, korekcie boli vždy. To nie je záležitosť tejto výzvy. Korekcie boli aj v minulosti. Majú to všetky krajiny Európskej únie. Tie korekcie často súvisia aj s tým, že je tam nejaká administratívna kapacita, prosto to nemusia byť kriminálne činy tie korekcie. To súvisí s administrovaním, s nedodržaním rôznych termínov, s tým, že organizácie nemajú kapacitu konať v pravý čas. Takže korekcie, to je pomerne bežná vec. Samozrejme nie je to ideálne, ale tie korekcie naozaj nesúvisia s touto jedinou výzvou."

Norbert Dolinský: „To znamená, aby tomu aj divák rozumel, to znamená, že podľa vás ešte môže Slovensko prísť o tie peniaze, prípadne môžu natiecť do pochybných firiem."

Branislav Gröhling: „Jednoznačne áno. Tie korekcie tam budú a budú veľmi výrazné. A som veľmi zvedavý, že aké. A potom dúfam, že hneď vysvetlíte, akým spôsobom sa budú preplácať v rámci štátneho rozpočtu."

Martina Lubyová: „Keď budú, budeme ich vysvetľovať. Zatiaľ je naozaj predčasné..."

Branislav Gröhling: „Je tam päťdesiat firiem a pomaly v každej tej firme sú nejaké problémy, takže je veľký predpoklad, že..."

Martina Lubyová: „No to vravíte vy. Ja naozaj chcem počkať na výsledky tej kontroly."

Branislav Gröhling: „My to počúvame stále, že budeme čakať na nejaké kontroly alebo na nejaké diskusie, ale..."

Martina Lubyová: „Tá kontrola prebieha."

Norbert Dolinský: „Budeme asi musieť počkať naozaj, keď teda kontrola prebieha, tak budeme múdrejší. Zatiaľ sú to samozrejme len špekulácie. Ale vy ste už aj, pani ministerka, aj vy, pán Gröhling ste hovorili o tom, že teda ... sa nepodarí vyčerpať. Mali ste o tom aj tlačovú besedu. Tých asi tridsať miliónov, z nejakých technických príčin predpokladám, ale opozícia volá aj po vyvodení istej zodpovednosti, čo už tu zaznelo teda. Predsa len nie je to malý balík peňazí, tridsať miliónov."

Martina Lubyová: „No to, že sa nepodarí vyčerpať tridsať miliónov, to tiež nie je zriedkavosťou, pretože ako ste si napríklad všimli, celková obálka tých fondov sa nám teraz znížila o značnú sumu aj z dôvodu toho, že Slovensko malo vyšší rast HDP ako sa predpokladalo pri plánovaní. Čiže celkový objem, ktorý Slovensko môže čerpať v rámci týchto výziev je naozaj veľmi flexibilná veličina a závisí aj od ďalších pomerov, aj parametrov napríklad ekonomiky, absorpčnej schopnosti riadenia tých výziev a tak ďalej. To znamená v tomto prípade nejde o nejakú stratu reálnych prostriedkov daňových poplatníkov, áno, že by sa to nejakým zlým spôsobom minulo a potom by to oni museli zaplatiť. Ide o to, že proste nemali sme možno tú absorpčnú kapacitu, všetky tie prostriedky získať.

Ale toto je bežná vec. A ako viete aj ku koncu operačných programov vždy zostane nakoniec nejaká časť prostriedkov nedočerpaná. Čiže je to škoda, ale naozaj je lepšie možno čerpať tie prostriedky zmysluplne ako ich čerpať kvôli tomu, aby boli dočerpané. Čiže, ale opäť nie je tá zodpovednosť zosobniteľná jednému, dvom ľuďom, áno. Toto sú naozaj široké systémové záležitosti. To som sa už snažila povedať. Ja možno na tom ministerstve pôsobím na takej akoby špičke ľadovca, kde teda ja môžem urobiť aj nejaké personálne opatrenia a aj ich robím, a potom to celé ide ako do tých dvoch tretín, ktoré sú pod tou hladinou a aj tam je dôležité, aby išli signály, že teraz sa to bude robiť nejakým iným spôsobom a inak. Áno, lebo inak ja tam môžem povymieňať pár kľúčových ľudí, ak celý ten systém nezareaguje, tak je nám jasné, že až k nejakej ako masovej reakcii nedôjde.

Ja som často dotazovaná na pána Plavčana, akože čo tam on robí. Ja naozaj chcem povedať, on tam naozaj nesedí vedľa mňa na stoličke a neriadi spoza mňa nejaké procesy. On tam má jednoducho dohodu o vykonaní práce s tým, že keď do konca roka s tým, že keď my potrebujeme naozaj niečo vedieť, lebo viete, že niektoré veci sa dohodnú na úrovni ministrov, niektoré ústne, je tam istá inštitucionálna pamäť, že keď my niečo potrebujeme vedieť, tak s nami interaguje, povie nám to, ale to neznamená, že on tam sedí za nejaký 5000-tisícový plat ako poradca celé dni pri mne a mi tam pozerá na papier. Áno, takže aby sme..."

Norbert Dolinský: „Čiže je externý poradca, ale do konca roka, teda hovoríte, maximálne?"

Martina Lubyová: „Tá zmluva je do konca roka. Áno, však to som už vravela. Samozrejme ja ... rozhodovať o jeho budúcnosti. Však to záleží aj na ňom, aj na tom, ako sa vie uplatniť. Ale jednoducho, aby sme teda nemali tento dojem, že on ma tam riadi, kontroluje a že tam sedí."

Norbert Dolinský: „Nechám vám priestor, pán Gröhling. Len sa chcem opýtať, či je podľa vás korektné, teda že vôbec keď pre tú kauzu musel odstúpiť, že pokračuje ďalej v podstate na ministerstve, aj keď hovoríte, že na dohodu a že je externý poradca, ale či je to podľa vás korektné."

Martina Lubyová: „No podľa mňa je to potrebné, pretože tá agenda sa naozaj musí odovzdávať. Keď človek jeden a pol roka riadi takýto rezort, naozaj koná, má aj vedomosti také, ktoré nie sú v tých referátnikoch, ktoré mi chodia na stôl, tak jednoducho ten človek musí tú agendu odovzdať čo najlepšie. Je to naozaj faktická dokumentácia, informácie. Takže to je nie že korektné, to je jednoducho potrebné."

Norbert Dolinský: „Dobre. Trošku sme utiekli k externému poradcovi. Ešte nech sa páči, zareagujte."

Branislav Gröhling: „Ja iba jednu vetu. Nikto vám nemôže zasahovať do toho, že akého poradcu si vyberiete. Vy ste si vybrali pána Plavčana, asi viete prečo, máte na to svoje dôvody. My však môžeme iba zdvihnúť to obočie a povedať si, že na základe toho, čo sme zažívali jeden a pol roka, že či je to správny výber. Ja ešte sa vrátim k tým eurofondom."

Norbert Dolinský: „Dobre, k tým eurofondom ešte, sme odbočili trošku."

Branislav Gröhling: „Že my v programovom období 2014 – 2020 na operačný program vedu a výskum sme momentálne na čerpaní 1,75%. A to je také minimum, že neviem si predstaviť, ako dočerpáme celú tú ostatnú sumu. Preto hovorím, že keď vznikajú tieto pochybenia a my nemáme vyčerpanú ešte veľkú časť týchto financií, tak už pri týchto pochybeniach nedokážeme vyčerpať celú sumu, takže o ňu prídeme. To je..."

Martina Lubyová: „No to by som ešte nepovedala. Práveže my sa, viete, že tie operačné programy sú také, že na začiatku sa to vždy rozbieha pomaly a potom keď sa tá kapacita proste akoby exponenciálne narastá, čím viac ľudí, inštitúcií sa dostáva do systému, oni generujú taký akoby multiplikačný efekt, že násobia tú kapacitu. To znamená, že nejde to nikdy lineárne. A ja si myslím, že teraz je predčasné hovoriť o tom, že nestihneme vyčerpať."

Norbert Dolinský: „No bolo to aj minulom programovacom období, že na poslednú chvíľu sa pomerne podarilo dosť veľa peňazí odčerpať."

Martina Lubyová: „Ono sa to vždy rozbieha nerovnomerne ako ku koncu toho obdobia. Takže zatiaľ je naozaj predčasné robiť tieto súdy. Pobavme sa o tom, keď..."

Branislav Gröhling: „Jeden príklad, že tú zrušenú výzvu ste vyhlasovali alebo bola vyhlásená v máji 2016 a boli v júli prijímané projekty a je 35 dní na to, aby boli vyhodnotené a vyhodnocovanie obdobia trvalo 350 dní. Takže tam to pochybenie a jednotlivé predpripravovania tých kritérií vlastne brzdia. My tú efektivitu a ten ľudský faktor nemáme na to, aby sme efektívne čerpali jednotlivé eurofondy."

Norbert Dolinský: „Dobre, ale..."

Martina Lubyová: „Ale to opäť potvrdzuje to, že to je celý systém. Vidíte, to je celý systém."

Branislav Gröhling: „Musíte ho zefektívniť, musíte čerpať tieto financie."

Norbert Dolinský: „Dobre, aby sme túto tému uzavreli, čo sa týka eurofondov. Pán Gröhling ako opozičný poslanec ten stav, ktorý je momentálne, to čo pani ministerka sľubuje, že to čerpanie bude transparentné, je už to uspokojivé pre opozíciu?"

Branislav Gröhling: „Čo sa týka do budúcnosti, môžeme sa na to pozerať. Čo sa týka do minulosti, stále budeme čakať vyjadrenie, čo sa udeje s tou prvou kontroverznou výzvou."

Norbert Dolinský: „Čiže musíme počkať na to vyšetrovanie respektíve preverovanie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, veda, výskum, rozhovor

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač