V rozpočte sa nepočíta s plánovaným zvyšovaním platov učiteľov

10. 10. 2017

Štátny rozpočet na rok 2018 počíta so zvýšením základných platov zamestnancov štátnej aj verejnej správy tak, ako tomu bolo aj v tomto roku. S nárastom miezd pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl sa nepočíta.

Televízna stanica STV 1 - logo(09. 10. 2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/27; Rita Fleischmanová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Štátny rozpočet na budúci rok nepočíta so zvyšovaním platov učiteľov a odborných zamestnancov škôl. Peniaze na šesťpercentný nárast miezd v dokumente nie sú, v programovom vyhlásení vlády sa pritom o nich píše. Školskí odborári zatiaľ berú navrhované sumy ako prvý návrh, o ktorom sa ešte bude rokovať."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Štátny rozpočet na rok 2018 počíta so zvýšením základných platov zamestnancov štátnej aj verejnej správy o štyri percentá od januára a o ďalšie dve percentá od septembra do decembra vo forme odmien tak, ako to bolo aj v tomto roku. Výnimkou sú pedagogickí a odborní zamestnanci a učitelia vysokých škôl, u nich sa s nárastom miezd nepočíta."

Pavel Ondek, predseda OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku: „Čo považujeme trošku za nejasné, a preto chceme ešte rokovať s pani ministerkou a určite aj s pánom Dankom. Ale ostáva tento problém podľa nás ešte otvorený."

Rita Fleischmanová: „Školskí odborári vybojovali šesťpercentné zvýšenie platov učiteľov od septembra 2017 napriek tomu, že tento rok sa v programovom vyhlásení vlády o žiadnom zvyšovaní neuvažovalo. Premiér Robert Fico nástojil na tom, aby odborári podpísali s vládou sociálny zmier. Znamenalo by to, že majú do roku 2020 garantovaný každý rok šesťpercentný nárast miezd, no nebudú štrajkovať za vyššie platy, odborári však sociálny zmier nepodpísali."

Sľubované zvýšenie platov učiteľov:

01. 09. 2017      o 6 % dohodnuté dodatočne

01. 09. 2018      o 6 %

01. 09. 2019      o 6 %

01. 01. 2020      o 6 %

(začiatok archívneho záznamu, 24.07.2017)

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer SD): „Pokiaľ, a ja to jednoducho nemôžem vylúčiť, sa rozhodnú predstavitelia školských odborov, že takéto memorandum nepodpíšu, urobíme v septembri zmenu a zvyšovanie platov pôjde podľa programového vyhlásenia vlády, teda až v januári 2018. Pretože inak nevidíme dôvod na takéto gesto."

(koniec archívneho záznamu, 24.07.2017)

Rita Fleischmanová: „Učiteľom sa napriek tomu platy v septembri zvýšili, v roku 2018 sa o tom neuvažuje."

Alexandra Gogová, hovorkyňa Ministerstva financií SR: „Dôvod je jednoduchý. V prípade učiteľov došlo k valorizácii platov už od prvého septembra 2017. To znamená, že dostali šesťpercentné navýšenie o štyri mesiace skôr."

Stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (text v obraze): „Keďže rozpočet na rok 2018 je v rovine návrhu, v tejto chvíli sa, žiaľ, nevieme vyjadriť k vašej konkrétnej otázke. V stredu má byť uvedený návrh predmetom rokovania vlády Slovenskej republiky, preto vyjadrenie bude možné poskytnúť v popoludňajších hodinách po skončení zasadnutia."

Rita Fleischmanová: „Slovenská komora učiteľov hovorí, že vláda nie je ochotná riešiť otázku ohodnotenia zamestnancov školstva odborne."

Vladimír Crmoman, prezident Slovenskej komory učiteľov: „Ignorujú to, že nebude mať kto učiť pomaly a už teraz je problém nájsť kvalifikovaných zamestnancov. Pokiaľ učitelia nie sú v uliciach, neštrajkujú, tak vláda na školstvo kašle."

Rita Fleischmanová: „Odborári budú mať prvú príležitosť hovoriť o chýbajúcich peniazoch na budúcoročnú valorizáciu platov učiteľov už zajtra na mimoriadnom rokovaní tripartity."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vzdelávanie, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač