Východné Slovensko: Slovensko – exotická krajina

01. 10. 2017

Zástupcovia najstaršej organizácie na svete zaoberajúcej sa hubami prišli do našej krajiny. Ich cieľom je východné Slovensko, presnejšie nedotknuté pralesy. A predpoklady a očakávania odborníkov sa naplnili. Práve v týchto unikátnych lokalitách totiž našli vzácne druhy, ktoré nám veľmi závidia.

logo Televíznej stanice JOJ(26. 09. 2017; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 13/20; Peter Sabo/Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Zástupcovia najstaršej organizácie na svete zaoberajúcej sa hubami prišli do našej krajiny. Ich cieľom je východné Slovensko, presnejšie nedotknuté pralesy. A predpoklady a očakávania odborníkov sa naplnili. Práve v týchto unikátnych lokalitách totiž našli vzácne druhy, ktoré nám veľmi závidia."

Peter Sabo, redaktor: „Zabudnite na klasických hubárov s košíkom. Títo špecialisti majú množstvo technických pomôcok, často sa po zemi doslova plazia. Hovoria o mimoriadne úspešnej misii. Na Slovensku totiž objavili množstvo húb, ktoré sú na našej planéte výnimočné. Ich výskyt je veľkou raritou."

Slavomír Adamčík, Slovenská akadémia vied: „Je tu veľmi veľa druhov, ktoré sú málo známe minimálne."

Caroline Hobard, Britská mykologická spoločnosť (preklad z angličtiny): „Sú veľmi zaujímavé, pretože o nich neexistuje veľa záznamov."

Peter Sabo: „Huby sú staré približne ako dinosaury. Ich história však nie je zmapovaná do úplných detailov. Dôvodom je ich krehkosť a jemná štruktúra."

Slavomír Adamčík: „Je ťažko povedať, určiť ich pôvod a ich vek, pretože práve tých fosílií je veľmi málo, pretože majú mäkké plodnice. Najstaršie sú nájdené pravdepodobne z druhohôr."

Peter Sabo: „Huby sú pri pestrosti tvarov a veľkosti záhadou prírody. Nový druh sa môže objaviť na každom kroku. Odborníci ich dokážu presne identifikovať len s pomocou mikroskopu."

Caroline Hobard (preklad z angličtiny): „Zisťujeme odchýlky, takže to musíme podrobne preskúmať pod mikroskopom, či to je úplne nová vec, alebo niečo, čo nie je bežné."

Peter Sabo: „Angličania hovoria o slovenskej prírode ako o obrovskom poklade. Fascinovali ich predovšetkým naše bukové pralesy. Práve tu na popadanom dreve našli najvzácnejšie huby."

Caroline Hobard (preklad z angličtiny): „Z môjho pohľadu to je exotika. Je veľmi zaujímavé vidieť tieto výnimočné veci."

Slavomír Adamčík: „Tieto lesy u nich sú už vyrúbané. Slovensko je pre nich exotická krajina."

Peter Sabo: „Zo Zemplína Peter Sabo, televízia JOJ."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Tlač