Vydražili Einsteinovu teóriu šťastia

30. 10. 2017

Pokojný a skromný život prináša viac radosti ako honba za úspechom, z ktorej plynie iba večný nepokoj. A z tejto vety sa stala  teória šťastia.

logo Televíznej stanice TA 3(27. 10. 2017; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 18.00; por. 6/10; Martina Országhová/Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Najvýznamnejší vedec 20. storočia Albert Einstein bol nielen výnimočný fyzik, ale aj mysliteľ a teoretik. Okrem jeho slávnej teórie relativity totiž sformuloval aj teóriu šťastia, ktorou sa, mimochodom, v Dobrých správach poctivo riadime. Pred tými x rokmi ju napísal na maličký kúsok papiera, ktorý nadobudol obrovskú hodnotu, a to nielen tú duchovnú, ale aj finančnú. A viete, za koľko sa teória šťastie predala na dražbe? No, dozvieme sa to v nasledujúcich reportáži."

Martina Országová, redaktorka: „Tzv. teória šťastia sa dostala do aukcie v Jeruzaleme. Dal ju tam synovej pôvodného majiteľa, hotelového poslíčka. Za tento neobyčajný kúsok papiera zaplatil nový majiteľ cez milión dolárov. Jeho totožnosť ale aukčná sieň neuviedla."

Gal Wiener, generálny riaditeľ aukčnej spoločnosti: „Einstein je celosvetovo známa osobnosť. V podstate neexistuje nikto, kto by o ňom nevedel. Takže keď napísal tieto slová o tajomstve šťastného života z hĺbky svojho srdca, je to niečo, čo sa dotkne každého."

Martina Országová: „Albert Einstein prednášal v roku 1922 na niekoľkých konferenciách v Japonsku. Presne v tej dobe sa stal laureátom Nobelovej ceny za fyziku. Do hotelovej izby v Tokiu mu poslíček priniesol balík. Einstein ale v tej chvíli pri sebe nemal drobné ma sprepitné, preto venoval poslíčkovi na pamiatku jeden odkaz. Na kúsok papiera napísal: Pokojný a skromný život prináša viac radosti ako honba za úspechom, z ktorej plynie iba večný nepokoj. A z tejto vety sa stala teória šťastia. Martina Országhová, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
sociálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač