WiFi siete majú bezpečnostný problém

18. 10. 2017

logo Televíznej stanice STV 1Problém vo svete informačných technológií trápi aj bezdrôtové WiFi siete, momentálne sú bezbranné voči vonkajšiemu útoku.

(17.10.2017; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 16:00; por. 2/16; Jana Majeská/Jana Majeská)

Jana Majeská, moderátorka: „Problém vo svete informačných technológií trápi aj bezdrôtové WiFi siete, sú bezbranné voči vonkajšiemu útoku. Odborníci z univerzity v belgickom meste Leuven odhalili dieru v bezpečnostnom protokole WPA2. Útočník cez ňu môže sledovať prichádzajúcu či odchádzajúcu komunikáciu z akéhokoľvek zariadenia pripojeného na bezdrôtovú sieť, stačí aby bol v jej dosahu. Protokol WPA2 dnes na zabezpečenie WiFi pripojenia používa aj väčšina Slovákov. Spoločnosti ako Google, Microsoft či Apple už ohlásili, že operačné systémy v najbližších týždňoch aktualizujú. Odborníci zatiaľ užívateľom odporúčajú WiFi radšej vôbec nepoužívať."

Pavol Lupták, IT bezpečnostný expert spoločnosti Nethemba: „Momentálne sa hľadá riešenie, je to veľmi vážna vec, pretože to znamená, že prakticky všetky WiFi siete idú prelomiť a neexistuje na to momentálne nejaké veľmi efektívne riešenie. Čo odporúčam všetkým používateľov, je používať šifrovanie na vyššej vrstve, to znamená používať VPN Virtual Private Network alebo aplikačné spojenia cez SSH."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač