Záhada Mony Lisy

03. 10. 2017

Na Leonardových dielach je úžasné, že úplne nepoznáme ich pozadie a je v nich vždy tieň tajomstva. Takisto sa diskutuje o aj o tom, či existuje nahá verzia Mona Lisy.

logo Televíznej stanice Markíza(30. 09. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 23/26; Simona Mikušová/Mária Chreneková Pietrová; Patrik Švajda)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Existuje či neexistuje nahá verzia Mony Lisy? Svet včera obletela správa, že takéto dielo objavili vo Francúzsku."

Patrik Švajda, moderátor: „Experti veria, že na túto teóriu majú dostatok dôkazov. Jedna vec im však predsa len vŕta hlavou."

Simona Mikušová, redaktorka: „Viac ako 150 rokov ležala táto kresba odhalenej ženy v paláci na severe Francúzska. Autorstvo takzvanej Mony Vanny experti dlhodobo prisudzovali dielni Leonarda da Vinciho. Testy v Louvri však naznačujú oveľa viac a síce, že autorom mohol byť samotný majster da Vinci a uhlíkový portrét je možno náčrtom k jeho najznámejšiemu dielu."

Mathieu Deldicque, kurátor (preklad z francúzštiny): „Tento náčrt pochádza z doby da Vinciho života a existencie jeho dielne. Vidíme na ňom vysokú kvalitu tváre, tieňov a tiež rúk. Čo je naozaj pôsobivé je fakt, že ruky majú rovnaké postavenie ako pri Mone Lise. Nazdávame sa, že toto nie je kopia, ale niečo, čo vzniklo paralelne s portrétom Mony Lisy."

Simona Mikušová: „Všeobecne sa predpokladá, že svetoznámy obraz Mony Lisy vznikol na objednávku florentského obchodníka, ktorý si objednal portrét svojej manželky Lisy Gerardiniovej. Objavila sa tiež verzia, že Mona Lisa je v skutočnosti muž. Taliansky vedec Silvano Vinceti dokonca tvrdí, že to bol majstrov dlhoročný učeň a milenec. Tak či onak jedna otázka zostáva rovnaká, má Mona Lisa svoju obnaženú verziu?"

Mathieu Deldicque (preklad z francúzštiny): „Na Leonardových dielach je úžasné, že úplne nepoznáme ich pozadie a je v nich vždy tieň tajomstva."

Simona Mikušová: „Verzii o novej Mone Lise veria. Aby to však mohli s istotou potvrdiť, musia si ujasniť ešte jednu vec."

Mathieu Deldicque (preklad z francúzštiny): „Vieme, že Leonardo da Vinci bol ľavák, takže automaticky hľadáme ťahy ľaváka, všímame si napríklad tenké šrafovanie, ktoré by nám umožnilo rozlíšiť praváka od ľaváka. Momentálne však nemôžeme nájsť stopy ani ľaváka, ani praváka."

Simona Mikušová: „Simona Mikušová, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač