Bratislavská Incheba otvára brány vede a technike

10. 11. 2017

V priestoroch výstaviska Incheba v Bratislave sa v rámci Týždňa vedy a techniky 2017 uskutočnili dve podujatia Festival vedy a techniky a interaktívna výstava Veda netradične.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(09. 11. 2017; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 16/18; Marek Segíň/Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Brány bratislavského výstaviska Incheba sa dnes a zajtra otvárajú vede a technike. Viaceré vysoké školy, technici a vedci predstavia svoju prácu a výsledky výskumu interaktívnym spôsobom. Ministerstvo školstva chce aj takto vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium prírodných a technických disciplín."

Marek Segíň, redaktor: „Tieto tóny známej Beethovenovej skladby Pre Elišku vznikli pri elektrických výbojoch, ktoré generuje Teslova cievka. Podobné prekvapivé využitie vedy a fyziky môžu vidieť návštevníci na výstave Veda netradične. Napríklad Geologický ústav Slovenskej akadémie vied predstavuje simulátor zemetrasenia. Vysvetľuje riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy Andrea Putalová."

Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy: „Návštevníci zistia, prečo sa dejú zemetrasenia, prečo zrovna na tom mieste, kde sú. Je tam zaujímavá vec aj z oblasti robotiky, kde sa môžete stretnúť s humanoidným robotom. Je tam planetárium. Naozaj, je sa na čo tešiť."

Marek Segíň: „Druhým podujatím je Festival vedy a techniky. Mladí vedci do 20 rokov na ňom prezentujú svoje bádateľské projekty. Podľa rektora Univerzity Komenského Karola Mičietu je dobré, že prichádzajú s vedou priamo do kontaktu."

Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského: „Nielen v tom, že exponát vidím, ale kto ho urobil, prečo ho urobil, čo je za tým, aká je námaha. To sú všetko veci, ktoré významne prispievajú potom k tomu, že niekto vôbec niečo začne robiť a o niečom rozmýšľa."

Marek Segíň: „Obe akcie sú súčasťou Týždňa vedy a techniky, ktorý sa nesie v znamení hesla ‑ Spoznávaj, pochop a rozvíjaj. Ministerka školstva Martina Lubyová vidí prínos aj v tom, že školáci si môžu vyskúšať exponáty, s ktorými sa bežne nestretnú."

Martina Lubyová, ministerka školstva: „Naozaj tých ľudí to niekedy chytí za srdce. Niekedy zistia, že je to niečo naozaj noblesné a zvláštne, že môžu začať niečo objavovať, a môžu nad niečím začať rozmýšľať, a prichádzať na prírodné zákony svojím vlastným rozumom. Keď ich to chytí v tomto mladom veku, tak naozaj budú tú vedu robiť z presvedčenia, bude ich to baviť."

Marek Segíň: „Výstava Veda netradične sa skončí zajtra večer."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač