Čo my chránime, oni jedia

06. 11. 2017

Tomu, čo musia sťahovavé vtáky každý rok zdolať, by sa nevyrovnal žiadny olympijský výkon. Za približne 2 týždne preletia viac ako 10 tisíc kilometrov. Ich cieľ sa ale pre nich čoraz častejšie stáva pascou.

logo Televíznej stanice Markíza(04. 11. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 16/24; Marek Vnenčák/Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Dali by ste si na obed lastovičku alebo bociana? No u nás asi nie, my si ich totiž chránime, pretože sú vzácne."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Pred zimou však odletia za hranice a tam si na nich pochutnajú. Skončia na tanieri alebo po nich strieľajú len tak z rozmaru."

Jaroslav Zápala: „Upozorňujeme, že niektoré zábery nie sú vhodné pre maloletých divákov a ľudí s citlivou povahou."

Marek Vnenčák, redaktor: „Tomu, čo musia sťahovavé vtáky každý rok zdolať, by sa nevyrovnal žiadny olympijský výkon. Za približne 2 týždne preletia viac ako 10 tisíc kilometrov. Ich cieľ sa ale pre nich čoraz častejšie stáva pascou."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa SAV: „Milióny sa ich aj odloví. Ráta sa, že možno to býva ročne aj 25 miliónov."

Marek Vnenčák: „Na jar tak niektoré hniezda bocianov na Slovensku zostávajú prázdne, zjedia ich v Afrike. Týmto sa to ale ani zďaleka nekončí."

Peter Vrlík, strážca prírody, Správa TANAP‑u: „Tí ľudia akože úplne bezcitne  tam masakrujú, všetky možné druhy spevavých vtákov, dravce."

Marek Vnenčák: „Sú medzi nimi aj druhy, ktorým hrozí vyhynutie. Jedia ich najmä v arabských krajinách, no v ponuke ich majú aj reštaurácie v južných častiach Európy."

Miroslav Saniga: „Delikátna pochúťka, ktorú si dovolíme len preto, aby sme boli nejakí in, alebo cool, tak by sa to nemalo robiť. Ja to považujem za velikánsky hriech najmä voči prírode."

Marek Vnenčák: „Pytliaci si dajú záležať, aby v sieťach alebo na konároch potretých lepidlom skončili celé kŕdle. A dôvod?"

Miroslav Saniga: „Lastovička má 16 až 17 gramov, z toho mäsa a tej svaloviny má možno 3 až 4 gramy."

Marek Vnenčák: „Sú však miesta, kde idú k zemi obrovské množstvá vtákov, no nikto ich nezbiera."

Peter Vrlík: „To je len čisto pasia, taká úchylka, že oni to strieľajú zo zábavy."

Marek Vnenčák: „Ochranári tlačia na miestnych politikov, no zastaviť ilegálne zabíjanie vtákov sa stále nedarí."

Peter Vrlík: „U nás sa vynakladajú obrovské peniaze na ochranu niektorých kriticky ohrozených druhov, a toto vyjde vlastne tá práca celá navnivoč."

Miroslav Saniga: „Potom sa nečudujme, že keď bude komárov 10‑násobne viacej a nebudú nám už stíhať ako stierače keď pôjdeme na diaľnici, alebo si budeme chcieť posedieť vonku v pokoji a urobiť si piknik, tak nás budú tie komáre „otravovať", tak možnože to bude aj následkom toho, že sme boli niekedy roztopašní."

Marek Vnenčák: „Marek Vnenčák, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač